Хвороби, які поширюють тварини: міфи і реальність

Більшість з нас мають домашніх тварин. Але чи думали ми хоч раз, які хвороби поширюють вони? Адже постійно чуємо, як хтось звинувачує тварин в тому, що це саме від них ми захворіли або заразилися якоюсь інфекцією. Давайте ж розберемося, де тут міф, а де реальність.
Домашні тварини – вірні друзі людини. Однак ті, хто вирішив завести улюбленця, повинні подумати не тільки про ласки й уваги, які їм подарують, а й про хвороби, якими можуть заразитися від улюбленої кішки або собаки.
Багато власників часто ділять зі своїми вихованцями ліжко, їжу і навіть технічні гаджети, але при цьому тварини можуть стати для людини джерелом патогенних бактерій і вірусів. За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань в США, незважаючи на велику різноманітність інфекцій, що передаються від тварин до людини, власники рідко заражаються ними від своїх домашніх вихованців. У зв’язку з цим, ми вирішили розібратися, які ж захворювання поширювані тваринами міфи, а які ні.
Міфічні захворювання
Не ті гельмінти.
Опісторхозом (збудник – котяча двуустка), Клонорхоз (збудник – китайська двуустка), діфіллоботріозом (збудник – лентець широкий), тениаринхозом (збудник – бичачий ціп’як) і багатьма іншими гельмінтозами можна заразитися безпосередньо від тварини, хоча вони можуть служити будинком паразита і викидати в навколишнє середовище безліч яєць. Ці гельмінтози небезпечні для людини, але заразитися ними можна лише від проміжного господаря, вживши в їжу рибу або м’ясо.
Не той грип.
Грипоподібні захворювання викликають у кішок віруси ринотрахеїту та каліцівіроза, у собак – збудники парагрипу (розплідниковий кашлю), чуми м’ясоїдних і деякі інші. На відміну від сумнозвісних «пташиного грипу» і «свинячого грипу» ці віруси в «людинолюбству» непоміченими і небезпечні тільки для певних видів тварин. Але слід бути обережними при лікуванні респіраторних захворювань ваших улюбленців – вони іноді ускладнюються бактеріальною флорою, а ось вона може бути небезпечна для людей зі зниженим імунітетом.
СНІД, але для тварин, а не людей.
Вірус імунодефіциту кішок – смертельний ворог для кішки, але для людини він не небезпечний. Взагалі більшість вірусів, що вражають наших улюбленців, видоспецифічні. Сказ одне з небагатьох сумних винятків.
Не ті воші
Воші видоспецифічні паразити. У людини знайдені три види вошей – одежна, лобкова і головна. У кішок і собак паразитують їх власні воші, для людини не небезпечні. А ось котячі блохи при відсутності вибору можуть покусати і людину.
Не той хламідіоз.
Найпоширеніший хламідіоз у людини – це захворювання, викликане хламідіями трахоматис. До хламідій трахоматис, орнітозу, він відношення не має. Орнітоз – це гостре інфекційне захворювання, характеризується лихоманкою, загальною інтоксикацією, ураженням легень, центральної нервової системи, збільшенням печінки і селезінки. Хламідії трахоматис передається статевим і іноді контактно-побутовим шляхом, але ви ніколи не заразитеся ними від тварини.
Захворювання, які дійсно можна підчепити від тварин
Дерматомікоз, або стригучий лишай
- Дерматомікоз, або стригучий лишай, – одне з найвідоміших захворювань, що передається людині від тварин. Недуга призводить до ураження шкірних покривів, які викликають патогенні грибки. Збудник захворювання призводить до запалення шкіри, проникаючи в її глибокі шари.
- Від кого можна заразитися: захворювання передається людині від кішок і собак.
- Симптоми у тварин: випадання волосся на уражених ділянках, червоні плями. Найчастіше перші симптоми захворювання з’являються на голові, вухах або хвості тварин. Уражені ділянки починають свербіти, в результаті чого збудник захворювання поширюється на інші частини тіла.
- Симптоми у людей: червоні круглі плями на шкірі.
- Лікування: мазь або таблетки.
- Профілактика: регулярно мити руки; ретельно промити предмети, які контактували із зараженою твариною; показувати вихованця ветеринару при перших ознаках появи роздратування, підтримуйте чистоту в будинку.
Хвороби від котячих подряпин
- Хвороби від котячих подряпин – гостре інфекційне захворювання. Збудник – бактерія Батонелла – передається через укуси і подряпини тварин. Заражені кішки найчастіше були укушені блохами або кліщами. За попередніми даними 40% кішок страждають від захворювання хоч раз в житті. Бували випадки, коли лихоманка розвивалася після контакту із зараженими собаками і морськими свинками. Найчастіше захворювання фіксують у дітей і підлітків, після одужання розвивається імунітет.
- Від кого можна заразитися: від кішок.
- Симптоми у домашніх тварин: втома, збільшення лімфатичних вузлів.
- Симптоми у людини: червоні припухлості біля укусів або подряпин, опухлі лімфатичні вузли, головний біль, болі в суглобах, втома, втрата ваги.
- Лікування: зазвичай захворювання проходить саме по собі, проте для людей з ослабленою імунною системою необхідні антибіотики.
- Профілактика: уникати ситуацій, коли кішка може подряпати або вкусити: не слід грати з твариною, якщо воно уникає контакту або не в настрої. Якщо уникнути пошкоджень не вдалося, то місце укусу або подряпину треба ретельно промити з милом. Крім того, не можна дозволяти тварині лизати відкриті рани або подряпини на шкірі людини.
Сказ
- Сказ – хвороба вірусної природи, людина і домашні вихованці можуть заразитися через укус хворої тварини. Недуга може привести до летального результату і характеризується тяжкими ураженнями нервової системи. Найчастіше сказом страждають дикі тварини: домашні можуть заразитися від укусу або попадання слини, наприклад, хворої лисиці, на пошкоджену ділянку шкіри. У тварин захворювання легко запобігти за допомогою вакцинації.
- Від кого можна заразитися: від собак, кішок і диких тварин.
- Симптоми у тварин: нездужання, утрудненне ковтання, судоми м’язів. Захворювання смертельне.
- Симптоми у людей: температура, безсоння, біль у місці укусу, чутливість до світла і звуків, марення, відчуття страху, параліч очних м’язів і нижніх кінцівок. Загальна тривалість хвороби становить п’ять-вісім днів.
- Профілактика: у тварин захворювання легко запобігти за допомогою вакцинації: щеплення необхідно робити раз на рік. Людині слід пройти вакцинацію відразу після укусу зараженою твариною, інакше захворювання невиліковне і призводить до летального результату.
Круглі черви
- Найбільш поширений внутрішній паразит кішок – круглі черв’яки. Маленькі тварини можуть заразитися через молоко інфікованої матері, більш дорослі, наприклад, поїдаючи зараженого гризуна. Найчастіше на недугу страждають кішки, які часто гуляють на відкритому повітрі. У рік захворювання виявляють у близько 10 тисяч дітей, в крайніх випадках паразит може привести до сліпоти у людей.
- Від кого можна заразитися: від кішок.
- Симптоми у тварин: діарея, блювота, кашель, запор, кров в стільці.
- Симптоми у людей: задишка, кашель, біль у животі, кров в стільці.
- Лікування: за рецептом виписуються протипаразитарні препарати для домашніх тварин і людей.
- Профілактика: частіше мити руки. Згідно з дослідженням Університету штату Меріленд, в боротьбі з круглими хробаками можуть допомогти пряні і гіркі продукти: куркума, кайенский перець, інжир, оливки, часник і імбир.
«Профілактика полягає в плановій дегельмінтизації тварин раз в три місяці і періодичної дегельмінтизації господарів як мінімум два рази на рік. Також власникам тварин слід не забувати про правила гігієни. Після того як контактували з собакою, треба помити руки. Якщо помили миски, обов’язково потрібно все обробити », – розповідає ветеринар Наталія Соловйова.
Лептоспіроз
- Захворювання також відомо як собачий тиф, хоча ним можуть захворіти, будь-які, види ссавців. Однак собаки найбільш сприйнятливі до вірусу, що викликає цю недугу. Домашній вихованець може заразитися під час пиття або купання в природних водоймах. Людині лептоспіроз передається з водою або при контакті зі слиною чи сечею нездорової тварини.
- Від кого можна заразитися: від цуценя або дорослого собаки, коней і великої рогатої худоби.
- Симптоми у тварин: поразка капілярів, печінки, нирок, можливі параліч і подразнення оболонок очей.
- Симптоми у людини: температура, збільшення печінки і селезінки, м’язові болі, тахікардія, міокардит, анемія.
- Лікування: антибіотики, противолептоспірозним гамма-глобуліном, препарати для лікування печінки.
- Профілактика: вакцинація собак. Крім того, не можна поїти тварин з відкритих водойм або калюж і згодовувати їм не знешкоджені м’ясні продукти.
Висновки
Експерти Національного інституту алергій та інфекційних захворювань США вважають, що в найближчому майбутньому нові захворювання можуть виникати частіше і наносити ще більшої шкоди. Через розвиток процесів глобалізації, погіршення екологічної обстановки тісні контакти між людиною і різними видами тварин відбуваються набагато частіше, ніж раніше. Зокрема, багато тварин, які раніше ніколи не жили поруч з людиною, одомашнюються. Таким чином, щоб бути точно впевненим, що твої тварини не можуть тебе заразити потрібно постійно тримати їх на обліку у ветеринара, робити щеплення, правильно годувати і постійно тримати їх і місце де вони мешкають в чистоті.
Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем.
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.
Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів
Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин
Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак
Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…