Цирк без тварин: яка доля чекає на диких тварин після заборони

Пальохин

Наприкінці 2019 року Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський заявив, що впродовж 2020 року у цирках України не будуть використовувати диких тварин:

– написав у своїй сторінці у Фейсбук Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський

“Цирк без тварин. Залишиться в минулому ганебне для України явище використання тварин в цирку. Всі державні цирки протягом року припинять використовувати тварин в циркових виставах. Наразі ми працюємо над робочими рішеннями шляхів реабілітації цих тварин. Всі вони без винятку будуть передані реабілітаційним центрам”

З вищевикладеного випливає, що тварин помістять у реабілітаційні центри, яких в Україні не так багато і здебільшого вони спеціалізуються на тваринах певного виду. Є державні центри: спеціалізований центр реабілітації ведмедів у НПП “Синевир”, ведмежий притулок “Домажир” у Львівські області, в Житомирській області ведмежий притулок “Біла скеля”. Є ще на території на Прикарпатті “Галицький національний природний парк” – перший і єдиний в Україні державний комплексний центр реабілітації диких тварин, який спеціалізується на птахах і ссавцях. Сюди приймають хворих, покалічених особин, або молодих тварин, які без батьків не зможуть вижити в дикій природі. Також є два приватні центри — у Хмельницькому й у Запоріжжі.

Зооварта поспілкувалась про всі нюанси заборони використання диких тварин у цирках з власником реабілітаційного центру для диких тварин у Хмельницькому Сергієм Пальохіним.

— Якими тваринами займається Ваш реабілітаційний центр для диких тварин, бо бачимо, що державні є більш вузько профільними?

Ми займаємось не якимось обмеженим видом тварин, ми приймаємо до себе усіх тварин, саме диких: ось там люди десь підібрали тваринку і принесли, може бути лелека чи лисиця. Ми надаємо їм спеціалізовану допомогу, якщо вони цього потребують. А потім, якщо можна, відпускаємо у природу, але стараємось відпускати на ту територію, де не полюють мисливці. Все для безпеки тварини.

— На скільки тварин розрахований ваш реабілітаційний центр та скільки особи наразі мешкають у ньому?

Станом на зараз у нашому реабілітаційному центрі зимують 150 тварин. А восени було приблизно 230 особин. Наш реабілітаційний центр розрахований на 200-220 особин. Ми стараємось при потребі облаштовувати більше кліток-вольєрів.

— Утримування центру з такою кількістю диких тварин потребує чималих затрат. Хто Вам допомагає та чи підтримує якось держава?

Держава нічого не допомагає. Наш реабілітаційний центр існує лише за кошти небайдужих, за кошти тих, хто приходить і приносить бодай щось.

— Яка ваша думка щодо заяви Міністра молоді та спорту Бородянського щодо заборони використання диких тварин у цирках? Чи правильно це та як на вашу думку це має відбуватись?

Це питання треба було вирішувати ще раніше. Трошки, правда, по-іншому, до прикладу як у європейських країнах: якщо там (де утримують тварин – ред.) погані умови, погане відношення до тварин, тоді тварин треба забирати і переміщувати їх в інше місце, якщо ж тварину утримують в нормальних умовах, за нею доглядають, то навіщо її забирати. Взяти от лева. Він ж не буде ходити на передніх лапах, його ніхто не заставить. А от те, що розказують різні байки, що лева на розпечене залізо ставлять і тому подібне, то це все неправда. Те що б’ють — це правда, буває. Люди своїх дітей б’ють, вбивають і так з тваринами. Щодо заборони, найголовніше питання в цьому, а куди зараз всіх тварин перемістити? В нас є один такий, який називає себе “рятівником”, він займається левами і ведмедями. Він їх вивозить. Де гарантія, що тварини будуть жити там нормально. Вибачте, але тварин таких треба рятувати, а не вивозити з країни. Перед тим як віддати тварину, він робить стерилізацію. Якщо спитати спеціалістів, зоологів щодо певного виду тварин та їхньої стерилізації, а в нашому випадку ведмедів, то за 10 років цей вид може залишитись лише на картинках. Держава повинна займатись цими питаннями. А в нас легше написати закон чи постанову, а як вона далі буде, то хто його знає.

— У вашому центрі є тварини, які раніше виступали й жили у цирку?

В мене є два ведмеді, яких забрали з цирку. Якщо буде потреба, я ще зможу двох ведмедів прийняти. Прогодувати ми їх зможемо, є люди, які допомагають з харчами, у цьому проблем немає. Тільки залишається питання з вольєрами. От законом прописано, що одному ведмедю потрібно 30 метрів, але я вважаю, що це замало. От Лиця в нас проживає вже 6 років, просто людина підписала документи на моє ім’я, що віддає цю тварину з паспортом.

— А чи почали з цирків звертатись до Вас з проханнями передати тварин до реабілітаційного центру після заяви Міністра?

Мені вже одна людина дзвонила з цирку пропонує забрати її мавп, от ми зараз будемо це питання вирішувати. Ті тварини, які були раніше у цирках, вони приречені жити в таких от умовах поряд з людиною, бо вони залежать від неї.

— Як проходить реабілітація тварин у спеціалізованих центрах?

Наші працівники і волонтери, які приходять допомагати, стараються менше спілкуватися, аби тварина ставала більш дикою, але все одно вона привикла до людини. Вона в природі сама вже ніяк не виживе, в неї немає тих природних інстинктів добувати собі їжу, забезпечувати собі захист. Треба розуміти, що тварини в цирку — це спадково народжені в неволі тварини, це може бути і друге, і третє покоління, яке народжувалось в неволі, тобто в цирках і зоопарках. З дикої природи ніхто тварин не бере, бо це дуже тяжко, просто неможливо навчити дику тварину щось робити.

— Коли цирки в Україні остаточно відмовляться від використання диких тварин, які Ваші прогнози?

Це важко сказати. Хтось буде противитись, писати скарги й так далі. Скажемо так, за пів року всі цирки відмовляться від використання тварин, відмовляться брати на роботу працівників з тваринами. Ніхто не хоче, щоб біля їхніх стін стояли, пікети робили, акції протесту. Так само з пересувними цирками з тваринами, вони не зможуть заїхати в якесь місто, бо не дадуть дозвіл працювати. Думаю, що за пів року все вирішиться.

Вилучити тварину у його власника ніхто не може, бо у нього є всі законні підстави, він же не вкрав цю тварину, він її придбав, має накладну і документи на неї. Це його власність. Інша справа, якщо власник поводиться із твариною жорстоко, тоді поліція складає протокол і через суд вирішується доля тварини.

— Чи передбачатиме законопроєкт заборону продавати тварину закордон?

Ні, вони так само зможуть продавати. Для цього потрібно буде створювати новий закон про заборону продавати тварин. Це зовсім інше.

— Як Ви вважаєте, чи достатньо лише цієї заборони, аби покращити ситуацію в Україні із жорстоким поводженням з тваринами?

За цирки вони взялися, але забули про тварин, яких експлуатують для фотографії. Я от в цирку працював, там половина людей, які дійсно люблять тварин, піклуються про них і дбають, а ті, які використовують тварин для фотографії — знущаються з тварини, експлуатують її.

Спілкувалась журналістка Юлія Ковтун

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up