Цирк без тварин: яка доля чекає на диких тварин після заборони

Наприкінці 2019 року Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський заявив, що впродовж 2020 року у цирках України не будуть використовувати диких тварин:
– написав у своїй сторінці у Фейсбук Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський
“Цирк без тварин. Залишиться в минулому ганебне для України явище використання тварин в цирку. Всі державні цирки протягом року припинять використовувати тварин в циркових виставах. Наразі ми працюємо над робочими рішеннями шляхів реабілітації цих тварин. Всі вони без винятку будуть передані реабілітаційним центрам”
З вищевикладеного випливає, що тварин помістять у реабілітаційні центри, яких в Україні не так багато і здебільшого вони спеціалізуються на тваринах певного виду. Є державні центри: спеціалізований центр реабілітації ведмедів у НПП “Синевир”, ведмежий притулок “Домажир” у Львівські області, в Житомирській області ведмежий притулок “Біла скеля”. Є ще на території на Прикарпатті “Галицький національний природний парк” – перший і єдиний в Україні державний комплексний центр реабілітації диких тварин, який спеціалізується на птахах і ссавцях. Сюди приймають хворих, покалічених особин, або молодих тварин, які без батьків не зможуть вижити в дикій природі. Також є два приватні центри — у Хмельницькому й у Запоріжжі.
Зооварта поспілкувалась про всі нюанси заборони використання диких тварин у цирках з власником реабілітаційного центру для диких тварин у Хмельницькому Сергієм Пальохіним.
— Якими тваринами займається Ваш реабілітаційний центр для диких тварин, бо бачимо, що державні є більш вузько профільними?
— Ми займаємось не якимось обмеженим видом тварин, ми приймаємо до себе усіх тварин, саме диких: ось там люди десь підібрали тваринку і принесли, може бути лелека чи лисиця. Ми надаємо їм спеціалізовану допомогу, якщо вони цього потребують. А потім, якщо можна, відпускаємо у природу, але стараємось відпускати на ту територію, де не полюють мисливці. Все для безпеки тварини.
— На скільки тварин розрахований ваш реабілітаційний центр та скільки особи наразі мешкають у ньому?
— Станом на зараз у нашому реабілітаційному центрі зимують 150 тварин. А восени було приблизно 230 особин. Наш реабілітаційний центр розрахований на 200-220 особин. Ми стараємось при потребі облаштовувати більше кліток-вольєрів.
— Утримування центру з такою кількістю диких тварин потребує чималих затрат. Хто Вам допомагає та чи підтримує якось держава?
— Держава нічого не допомагає. Наш реабілітаційний центр існує лише за кошти небайдужих, за кошти тих, хто приходить і приносить бодай щось.

— Яка ваша думка щодо заяви Міністра молоді та спорту Бородянського щодо заборони використання диких тварин у цирках? Чи правильно це та як на вашу думку це має відбуватись?
— Це питання треба було вирішувати ще раніше. Трошки, правда, по-іншому, до прикладу як у європейських країнах: якщо там (де утримують тварин – ред.) погані умови, погане відношення до тварин, тоді тварин треба забирати і переміщувати їх в інше місце, якщо ж тварину утримують в нормальних умовах, за нею доглядають, то навіщо її забирати. Взяти от лева. Він ж не буде ходити на передніх лапах, його ніхто не заставить. А от те, що розказують різні байки, що лева на розпечене залізо ставлять і тому подібне, то це все неправда. Те що б’ють — це правда, буває. Люди своїх дітей б’ють, вбивають і так з тваринами. Щодо заборони, найголовніше питання в цьому, а куди зараз всіх тварин перемістити? В нас є один такий, який називає себе “рятівником”, він займається левами і ведмедями. Він їх вивозить. Де гарантія, що тварини будуть жити там нормально. Вибачте, але тварин таких треба рятувати, а не вивозити з країни. Перед тим як віддати тварину, він робить стерилізацію. Якщо спитати спеціалістів, зоологів щодо певного виду тварин та їхньої стерилізації, а в нашому випадку ведмедів, то за 10 років цей вид може залишитись лише на картинках. Держава повинна займатись цими питаннями. А в нас легше написати закон чи постанову, а як вона далі буде, то хто його знає.
— У вашому центрі є тварини, які раніше виступали й жили у цирку?
— В мене є два ведмеді, яких забрали з цирку. Якщо буде потреба, я ще зможу двох ведмедів прийняти. Прогодувати ми їх зможемо, є люди, які допомагають з харчами, у цьому проблем немає. Тільки залишається питання з вольєрами. От законом прописано, що одному ведмедю потрібно 30 метрів, але я вважаю, що це замало. От Лиця в нас проживає вже 6 років, просто людина підписала документи на моє ім’я, що віддає цю тварину з паспортом.
— А чи почали з цирків звертатись до Вас з проханнями передати тварин до реабілітаційного центру після заяви Міністра?
— Мені вже одна людина дзвонила з цирку пропонує забрати її мавп, от ми зараз будемо це питання вирішувати. Ті тварини, які були раніше у цирках, вони приречені жити в таких от умовах поряд з людиною, бо вони залежать від неї.
— Як проходить реабілітація тварин у спеціалізованих центрах?
— Наші працівники і волонтери, які приходять допомагати, стараються менше спілкуватися, аби тварина ставала більш дикою, але все одно вона привикла до людини. Вона в природі сама вже ніяк не виживе, в неї немає тих природних інстинктів добувати собі їжу, забезпечувати собі захист. Треба розуміти, що тварини в цирку — це спадково народжені в неволі тварини, це може бути і друге, і третє покоління, яке народжувалось в неволі, тобто в цирках і зоопарках. З дикої природи ніхто тварин не бере, бо це дуже тяжко, просто неможливо навчити дику тварину щось робити.
— Коли цирки в Україні остаточно відмовляться від використання диких тварин, які Ваші прогнози?
— Це важко сказати. Хтось буде противитись, писати скарги й так далі. Скажемо так, за пів року всі цирки відмовляться від використання тварин, відмовляться брати на роботу працівників з тваринами. Ніхто не хоче, щоб біля їхніх стін стояли, пікети робили, акції протесту. Так само з пересувними цирками з тваринами, вони не зможуть заїхати в якесь місто, бо не дадуть дозвіл працювати. Думаю, що за пів року все вирішиться.
Вилучити тварину у його власника ніхто не може, бо у нього є всі законні підстави, він же не вкрав цю тварину, він її придбав, має накладну і документи на неї. Це його власність. Інша справа, якщо власник поводиться із твариною жорстоко, тоді поліція складає протокол і через суд вирішується доля тварини.
— Чи передбачатиме законопроєкт заборону продавати тварину закордон?
— Ні, вони так само зможуть продавати. Для цього потрібно буде створювати новий закон про заборону продавати тварин. Це зовсім інше.
— Як Ви вважаєте, чи достатньо лише цієї заборони, аби покращити ситуацію в Україні із жорстоким поводженням з тваринами?
— За цирки вони взялися, але забули про тварин, яких експлуатують для фотографії. Я от в цирку працював, там половина людей, які дійсно люблять тварин, піклуються про них і дбають, а ті, які використовують тварин для фотографії — знущаються з тварини, експлуатують її.
Спілкувалась журналістка Юлія Ковтун
Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів
Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин
Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак
Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…