Догхантери в Україні: як боротися з ними юридичною мовою

Догхантери – особи, які, як вони самі про себе кажуть, здійснюють сукупність заходів з метою регулювання чисельності безпритульних собак на вулицях населених пунктів. Догхантер від англійського дог (собака) хант (полювання), тобто дослівно є полюванням на собак. Ці люди мотивують свої дії тим, що бродячі собаки створюють низку проблем для жителів: собаки переносять небезпечні хвороби (сказ) та паразитів, вони можуть бути агресивними та навіть нападати на людей. Та чи мають вони право так безжально знищувати тварин? Про легальність цього виду діяльності та боротьби з ним, ми поспілкувались з юристом та головою громадської організації “Зооварта” Артуром Гуменюком.

Як розпізнати догхантерів? 

– Щодо «розпізнати» догхантера, то це не таке просте завдання, бо бірки чи якісь шеврони вони не носять, координують свою діяльність в основному через мережу інтернет, рідко є активними в соціальних мережах, свою діяльність не афішують, контактують з однодумцями на спеціалізованих форумах.

У яких країнах, крім України, поширений рух догхантерів? Які методи використовують догхантери для вбивства тварин? 

– Таке явище є характерним переважно для України, Російської Федерації та Білорусі. Догхантери в основному діють наступним чином: здійснюють відстріл за допомогою вогнепальної та пневматичної зброї, отруюють псів за допомогою різного роду медикаментів, в основному це протитуберкульозні лікарські засоби, такі як ізоніазид і його підвиди. Вони пропагують ідею, що використання даного лікарського засобу є «гуманним» засобом. Хоча по факту смерть настає внаслідок того, що мозком собаки перестає вироблятись глюкоза і вона помирає від того, що м’язи перестають скорочуватись (легеневі м’язи) внаслідок чого собака помирає від задухи, смерть настає протягом 2 – 4 годин з моменту прийняття отрути.

Звідки у них зброя, чи можуть вони легально купувати вогнепальну зброю та отруту?

– В Україні можна офіційно отримати дозвіл на використання вогнепальної, пневматичної, холодної, охолощеної зброї та бойових припасів до них. Що стосується ізоніазиду, то цей препарат є у відкритому доступі, крім того можна купити багато інших замінників цього препарату.

Головоа ГО “Зооварта” Артур Гуменюк

Діяльність догхантерів взагалі законна? Чи є закони, які забороняють їхню діяльність та чи оминають вони законодавство?

– Дії догхантерів не регулюються спеціальним законодавством, однак при здійсненні своєї діяльності вони порушують таку норми:

Отже, на даний момент вже є законодавчі норми, які б дозволяли притягувати до відповідальності догхантерів. При цьому основна складність притягнення таких осіб до відповідальності полягає у тому, що потрібно зафіксувати осіб, які вчиняють відповідні дії. Окрім того, потрібно робити експертизу трупів собак, для того щоб встановити точну причину смерті для встановлення того, що собака померла саме в муках, а не миттєво. Також ми часто стикаємося із ситуацією, що серед громадян хоча й немає масової підтримки догхантерів, однак люди самі часто звертаються до них задля вирішення проблеми з великою кількістю собак, що інколи нападають на людей. Тому зрозуміло, що такі люди не будуть свідчити проти догхантерів. Також, серед працівників правоохоронних органів, питання жорстокого поводження з тваринами взагалі не надто вирішується, тому й в загальному по країні така ситуація, що до відповідальності не можна притягнути.

Таким чином, в залежності від наслідків та обставин за яких наступила смерть собаки можна говорити або про наявність адміністративного правопорушення або тяжкого кримінального злочину чи злочину середньої тяжкості ( в залежності від кваліфікуючих ознак). Виходячи з особливостей встановлення відповідальності за вчинення злочинів потрібно також пам’ятати про основну мету встановлення покарання – перевиховання та профілактика вчинення злочинів у майбутньому. Тому не вважаю, що потрібно посилювати відповідальність за вчинення таких дій, швидше потрібно говорити про удосконалення процедури до притягнення до відповідальності відповідно до вже чинних норм.

Часто йде мова про те, що догхантери створюють свої форуми та групи у соцмережах. Як можна їх прослідити? Та чи можна їх вислідити? Які покарання їм за це загрожують?

– Основне місце для спілкування інтернет форум «Вредителям. НЕТ», тут спілкуються догхантери з країн колишнього СРСР, даний ресурс зараз заблокований. Особливістю роботи таких форумів та сайтів є те, що вони реєструються  в основному на іноземних доменах і як наслідок такі сайти дуже складно заблокувати.

Як відрізнити знущання над собаками від самооборони? Чи варто викликати поліцію, коли ви стали свідком незрозумілої ситуації?

– Є такі поняття як необхідна самооборона та крайня необхідність. Їх суть полягає у тому, що за наявності певних обставин, задля збереження свого життя та здоров’я, людина може наносити травми чи навіть призвести до смерті тварини. Все залежить від конкретної ситуації, якщо умовно кажучи на людину нападає собака бійцівської породи, зграя собак, або навіть невелика собака, яка може бути скаженою, то зрозуміло, що ви не маєте стояти, а діяти. Що стосується крайньої необхідності – це дії, які вчиняються з метою запобігання небезпеці інтересів інших осіб, які охороняються законом. Тут те ж саме, що і з необхідною обороною.

Як можна вирішити ситуацію з догхантерами в Україні?

– Безперечно потрібно, щоб правоохоронні органи звертали більше уваги на притягнення до відповідальності догхантерів. Але основною проблемою, на мою думку, є те, що на вулицях наших міст дуже багато безпритульних тварин. Вважаю, для вирішення цієї проблеми потрібно зосередитись на наступній формулі: притулок-стерилізація-сім’я/евтаназія. Така формула діє в багатьох Європейських країнах та США. Тобто спершу потрібно забезпечити функціонування притулків для тварин, куди б поміщались усі безпритульні тварини, потім тварини мають бути стерилізовані і останнім кроком має бути передача тварин до нових власників. Крайнім випадком має бути безболісна евтаназія тварини, що дозволить забезпечити відсутність тварин на вулицях. Однак тут потрібно бути обережним, адже евтаназія має використовуватись лише у виключних випадках і потрібно робити зусилля над тим, щоб все таки знайти тварині нових власників. 

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up