“Громадськість виступає проти дельфінаріїв… а насправді у цей час дельфіни сотнями гинуть у риболовних сітях” — науковець

дельфін

Останніми роками зооактивісти все більше виступають за те, щоб випустити дельфінів на волю. Зооварта вирішила поспілкуватись про безпеку дельфінів та взагалі про їхню кількість у Чорному та Азовському морях з біологом, доктором наук, професором та провідним спеціалістом з китоподібних Півдня України Юрієм Михайльовим.

— Розкажіть, якими методами послуговуються науковці для підрахунку дельфінів у Чорному та Азовському морях? Які на сьогодні відомі дані щодо кількості дельфінів у цих морях?

— За часів Радянського союзу тричі на рік, навесні, влітку та восени літаками облітали Чорне море спостерігачі, які були спеціально навченими, вели підрахунок скільки цих тварин є. Паралельно такий підрахунок вівся на кораблях, а потім дані зіставляти. Приблизно у сумі три види дельфінів, тобто морська свиня, білобочка і афаліна становили згідно з нашими підрахунків 400-450 тисяч осіб. Але тут є присутня велика похибка, адже все залежить від методики підрахунку, а методика завжди має похибки: на якій висоті летить літак, які спостерігачі уважні та швидкі, яку лінію підрахунку визначають і тому подібне.

Був ще підрахунок за кількістю з’їденої їжі, але це ще більше неточний підрахунок.

Ще один спосіб. Дельфіни час від часу викидаються на узбережжя. І по цих викидах, по-науковому це називається засохлі кити, тобто ті, хто опинився на суші, намагаються також сказати більше їх викидається чи менше. От якщо спостерігається, що в районі Кінбурнської коси мало. Викиди ці залежать від того, де рибаки встановлять сіті, тобто викидаються на берег ті дельфіни, які загинули у риболовних сітях (осетрові, камбальні).

Ніхто у Чорному морі за часів незалежності України не вів підрахунок китоподібних.

— Що краще для дельфінів вільне плавання у морі чи сприятливі умови в штучному середовищі?

— Часто громадськість починає виступати проти дельфінарії, через те, що вони їх тримають у неволі, а ще якщо хтось їм цього дельфіна продав. А насправді, у цей час, сотнями дельфіни гинути у цих сітях і тільки утримання дельфінів у неволі дозволить розробити методи, щоб дельфіни не попадали у ці сіті, які ці сіті зробити, як відлякувати дельфінів від цих сітей. Громадськість є основним противником науковців і природи.

— Які у Вас ідеї щодо впровадження звукової системи пінгерів для відлякування дельфінів від риболовних сітей?

— По-перше, потрібно проводити експерименти чи відлякують вони лише дельфінів, чи йде відлякування і риби. По-друге, встановлення їх потребує охорони, вони на буях посаджені, тому кожен рибак, побачивши буй, витягне ці датчики і забере собі чи поставить в інше місце. Тобто це велика робота, яка потребує планового дослідження, у витраті коштів.

— Які ще методи відлякування Вам знайомі?

— Якось у Керчі я був свідком того, як намагались електроловом відлякувати рибу від сітей. Це велике корито, з одного боке анод — позитивний електро заряд, з іншого боку катод, а між ними плаває ставридка, потім включають струм і ця риба раз — і біжить на дно. Ці досліди дорогі й об’єктивні, їх потрібно проводити, а не кричати про те, що не можна утримувати дельфінів у неволі, а як же проводити експерименти не утримуючи їх в неволі.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up