Парадокс притулків для тварин: чому вони не рятують

притулок для тварин Сіріус

На сьогодні в Україні налічується близько 46 тисяч лише безпритульних собак і з кожним роком ця цифра зростає, вже не кажучи про кількість бездомних кішок чи інших тварин. Комунальні служби міст майже ніяк не борються з цією проблемою, у них немає потрібних засобів, а якщо й доходить до діла, то застосовують найжорстокіші методи. Тут на допомогу знедоленим приходять притулки. Про розв’язання проблеми з бездомними тваринами в Україні, впровадження законодавчих норм та нелегку справу створення притулку ми поспілкувались із засновницею притулку для тварин “Сіріус” Олександрою Мезіновою.

— Притулки для тварин: наскільки вони потрібні в Україні та, яку роль вони відіграють у боротьбі з бездомними собаками та кішками?

— Притулки потрібні, але не в цьому суть всієї проблеми. В Україні державних притулків майже немає, а приватних достатньо багато і вони повністю бідні. Інше питання треба ставити, притулки для чого? Якщо їх будувати для бездомних тварин – це половинчато. Не притулки це вирішують. Моя думка, притулки потрібні для того, щоб спершу допомогти розв’язання питання з тваринами, приймати цуценят, кошенят, старих та хворих тварин для реабілітації, поранених і домашніх тварин, яких викинули. Але поки ми не введемо на законодавчому рівні обов’язкову стерилізацію безпородистих тварин і тих, які не несуть якоїсь цінності, поки не введено ліцензування на розведення породистих тварин, поки не буде реєстрації та ідентифікації й поки не введемо покарання за жорстоке поводження з тваринами і на викидання тварини – то нічого не зміниться. Притулки повністю не вирішують цього, лише точково це має сенс: когось врятуємо і потім мільйони приходять під притулок.

— Які думки у Вас були, коли Ви створювали притулок та скільки тварин вже вилікували?

— Я, коли створювала свій притулок, вважала, що це буде “трикутний камінь”, та насправді це все не так. Так наш притулок багато кому допомагає, через нас проходять тисячі тварин, яких влаштовують у сім’ї, ми багатьох рятуємо, лікуємо – це прекрасно, але, ми не вирішуємо основну проблему з бездомними тваринами. Вони не зникнуть завдяки нам і навіть тоді, коли Україна вся буде обтикана притулками, в кожному селі, це не вирішить нічого.

— То як можна вплинути на цю проблему? Чи пропонували Ви певні законопроєкти, які мають на меті вплинути на кількість безпритульних собак на вулицях українських міст і сіл, адже Ви входите в робочу групу при комітеті Верховної Ради?

— Розв’язати проблему можна лише комплексно, коли на законодавчому рівні будуть введенні певні норми. Так, я входжу в робочу групу при комітеті Верховної Ради щодо поліпшення та розробки законопроєктів, що стосуються реєстрації ідентифікації, стосовно правил утримання тварин, туди також входять зоозахисники України, експерти, які мають досвід роботи з дикими тваринами та сільськогосподарськими тварин. До нашої команди також входить голова комунального притулку у Львові Оксана Кошак, яка успішно впроваджує реформи на міському рівні щодо боротьби з безпритульними. Є люди з “Анімал-агенс.інфо”, які розробили прекрасну систему ідентифікації.

Я й мої друзі вже пропонували законопроєкти, які стосувались реєстрації, ідентифікації, стосовно правил утримання тварин. Спершу були плани подавати єдиний законопроєкт, який стосувався б і реєстрації, й ідентифікації, і правил утримання тварин, але потім, оскільки в нас є багато розбіжностей у цих питаннях, то вирішили, що перший законопроєкт буде про реєстрацію та ідентифікацію, а другий буде стосуватись правил утримання.

— То як все ж просувається реалізація та впровадження цих законопроєктів?

— Наразі ми перебуваємо у другій половині розробки, так би мовити. Над законопроєктом працює група під керівництвом Юлії Овчиннікової. Надіюсь, ми прийдемо до чогось хорошого, оскільки дуже грамотно ведуться всі засідання. Навіть розуміючи, що в нашій країні закони працюють погано, це дасть можливість хоч якось вплинути на ситуацію.Маю надію, що ці законопроєкти ми відточимо і вони таки пройдуть, це вже буде велика перемога, у цьому нас також підтримують багато депутатів.

— Що на Вашу думку стало великим зрушенням для України у відношенні до тварин?

— Мабуть, коли ввели посилення кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами (на початку серпня 2017 року — ред.), законопроєкт 5119. Ми теж брали участь у розробці цього законопроєкту і все ж добились, що за жорстоке поводження можуть посадити до 8 років. Все ж потрохи проходять суди й саджають цих людей. Я думаю, що це все ж набиратиме обертів. Ми, як суспільство, таки вийдемо на новий рівень, так, це ще не скоро буде, оскільки це Україна, але це буде.

— Чи складно створити притулок в Україні, та що у цьому найважче?

— В загальному створити притулок в Україні дуже складно, не юридично, а саме фактично. Тому, що оренда чи купівля приміщення коштує недешево. До того ж навіть, якщо з цим пощастило, далі йде найголовніше – утримання і це найгірше, адже держава особливо реагувати на це не хоче, до речі, це ми хочемо враховувати у законопроєктах, бо держава зобов’язана будувати стерилізаційні центри, зобов’язана займатись притулками, інакше сенсу не буде.

— А яку роль має відігравати держава? Чи можете навести приклади інших країн, які також боролись з цією проблемою і в них це вийшло успішно?

— Ні в одній цивілізованій країні де йшли правильним шляхом: стерилізація, випуск, влаштування тварин, держава не була осторонь. В тій же Англії, мене, до речі, нещодавно запрошували в чудовий зразковий притулок “Butterfly”. Я в них запитувала як у них все відбувалась і чому притулок зараз приватний? Мені відповіли, що весь час, коли була проблема з тваринами і її вирішували держава максимально брала участь, фінансувала це. А зараз, коли проблема як така зникла і коли все ж поодинокі випадки трапляються, то саме для цього існують приватні невеликі притулки і такий “Butterfly”. На весь Лондон і на всю околицю на 500 тварин є три притулки. Це взагалі нічого, якщо порівнювати з “Сіріусом”, у якому майже 3 тисячі тварин і це лише один притулок під Києвом.

В нас цю проблему намагаються вирішити добровольці й волонтери, а так не піде тому, що у нас немає таких ресурсів, які потрібні. Це потрібно зробити раз і назавжди. І як інші сусідні країни: Польща, Чехія – в них пішли за принципом відлов – стерилізація – випуск, там також будували стерилізаційні центри, притулки, драконівськими методами “знищувала” людей, які розводили тварин, забороняли це категорично, вводили податки, запроваджували ліцензії. Таким чином вони пройшли до того, що невеликі притулки існують для одиничних випадків, знову ж таки.

— Скільки часу потрібно було цим країнам для реалізації своїх стратегій з боротьби з безпритульними тваринами та яка перспектива для України?

— У цих країнах це вирішувалась від 3 до 7 років, а в нас це триває роками, тому що за весь час не було жодних зрушень.

В нас держава не може утримувати велику кількість притулків. Тому, що є більш нагальні проблеми. У державі на першому місці завжди людина, подобається нам це чи ні. Витрачати гроші на безпритульних тварин без кінця і без краю, утримуючи їх в притулках ніхто не буде.

Але з іншого боку, якщо держава буде розділяти, що ось це важливо, а це – неважливо, а може якось потім ми це вирішимо нічого не буде вирішуватись, тим паче, якщо у порівнянні з війною чи онкологією, хворими й покинутими дітьми, це ніби й не проблема. На фоні всього це 55 проблема. Однак, якщо глянути на цю проблему з іншого боку, то це і покуси, сказ, психологічні травми і її у будь-якому випадку потрібно вирішити.

Спілкувалась Юлія Ковтун

Контакти «Сіріуса»  сайт www.dogcat.com.ua
Реквізити для пожертвувань:Благодійний фонд “Сіріус”
код ЄДРПОУ фонду 21684066р / с 26006000315750
банк ПАТ “Універсал Банк” Київ, Україна
МФО банку 322001
Приват Карта БФ “Сіріус”
5169330510431114
4149625814005953
ПРИВАТ БАНК дійсна до 08.20 Мезинова Олександра
Швидкий платіж он-лайн можна зробити тут http://dogcat.com.ua/donation.php

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up