Територія звалищ в Україні перевищує заповідні зони – науковець

погана екологія

Вагому роль у глобальній екосистемі відіграє людина та її взаємовідносини з природою. Впродовж останніх 100 років світ змінився настільки, що людство почало просто витісняти тварин з їх звичного місця проживання. Особливо швидко посилюється антропогенний вплив на природу через розвиток промисловості, хімічної промисловості та машинного виробництва. Під цими негативними факторами відбуваються незворотні зміни у природі.  Завойовуючи природу, людство значно підірвало природні умови власного місця проживання.

Зооварта поспілкувалась про те, які з регіонів України найбільш чисті, а які значною мірою страждають від забруднення, про його причини, а також про можливі негативні наслідки для здоров’я людини із завідувачем кафедри Екології НаУКМА Віктором Карамушкою.

—  Наша країна досить простора, на її території розташовані різні регіони і гірський, приморський, лісостеповий, є лісові масиви і промислові регіони. Який з цих регіонів можна вважати найчистішим та які фактори загрожують йому?

—  Найчистішим, ми так вважаємо, є стан навколишнього середовища у гірських регіонах. Але там своя біда: навала туристів. Люди почали більше пізнавати світ. Мені здається, що пізнання світу – одна з ключових цінностей і прагнень. Але із собою вони приносять те, що їм потрібно, але воно у щось упаковане і оця упаковка потім опиняється у середовищі. Найчистішими є якраз гірські масиви Карпат, Закарпаття, але так, навіть на заповідних територіях, є дуже багато неприємних речей: пластик, пляшки викинуті, обгортки і тому подібне. Цивілізація несе за собою й свої негативи. Якщо в містах ще побутове сміття якось збирають і кудись вивозять, то в сільській місцевості не налагоджена система вивезення побутових відходів, люди просто викидають сміття на нелегальні звалища поблизу навколишнього середовища, вздовж доріг… І, на мій погляд, ключовою проблемою забруднення цілої України є якраз забруднення сміттям.

—  Серед природних і антропогенних джерел забруднення домінують саме антропогенні. Людська діяльність ділиться на певні сектори, то які з них є лідерами у забрудненні екосистеми? 

—  Лідерами у забрудненні можна назвати комунальний сектор, сільське господарство, транспорт і промисловість, а також енергетика.  

—  Можемо детально поговорити про кожен з окремих секторів людської діяльності, у чому полягає негативний вплив комунального сектору на навколишнє середовище?

—  Ми нашу забруднену воду зливаємо в каналізацію, там вона проходить очищення і таке інше, але навіть після очисних споруд вода виходить в кращому випадку з допустимим рівнем забруднення, але вона містить всі негативні речовини, які є. Якщо обсяги стічних вод значні, то стоки все одно потрапляють в навколишнє середовище.

—  Чи доречно вважати, що саме комунальний сектор найбільше генерує побутових відходів?

—  Так. Я зустрічав дані, у які мені важко повірити, але ці дані вказують на те, що територія зайнята звалищами відходів, легальними і нелегальними, перевищує територію заповідного фонду України. Ця території є на рівні десь 7%, можливо, трошки більше. Лише уявити, які це території зайняті відходами – це велетенські території.

—  Сільське господарство. Яка його роль у погіршенні екологічного стану довкілля та в пошкодженні озонового шару?

—  У сільському господарстві усе добре для людини, воно виробляє дуже багато, якщо говорити про тварин, органічних відходів, які використовуються переважно, як добрива. І, якщо ми говоримо про велику рогату худобу, то дуже багато є викидів парникових газів, просто процес у шлунках корів такий, що вони генерують метан у великих кількостях. Органіка потрапляє на поля, ніби-то вона служить для того, щоб вирощувати продукти, рослини, а ця органіка змивається дощовими, талими водами і врешті потрапляє у водні об’єкти. Органіка є причиною того, що виникає явище евтрофікації води. Вони є поживними речовинами, але, коли їх багато, то вони фактично виводять водяну екосистему з ладу.

—  Про значний негативний вплив промисловості говорять найчастіше. У чому її найбільша небезпека?

—  Тут очевидні речі: стічні води від промислових виробництв, забруднення повітря, особливо важка і хімічна металургія спричиняє потужне забруднення повітря, і воно передається на значні відстані. При чому, саме по собі повітря забруднюється, а ще потрапляють до нього сірки азоту, потім вони стикаються з масами хмар – відбувається створення азотних дощів. Хоч і при мінімальних потрапляннях, вони служать добривом, але при перевищеннях цих мінімальних норм вони можуть знищити живе, такі кислотні дощі, які забруднюють грунти і потужно впливають на рослинність.

—  Яка територія країна найбільше потерпає від забруднення промислового сектору?

—  Запоріжжя дуже жаліється на якість повітря. Там є низка заводів – цілий квартал, частина міста і з викидами там не все в порядку і не дотримуються всіх правил, не використовуються всі стандарти.

—  Все частіше в українських мегаполісах спостерігається туманність, смог. Так на початку осені в столиці понад тиждень вулиці були затуманені впродовж цілого дня. Зрозуміло, що на це великий вплив чинять вихлопні гази. Які загрози може нести у собі перенасиченість транспорту у мегаполісах?

—  У містах великих основним забрудником повітря є пересувні джерела – це транспорт. У Києві найбільшою проблемою є забруднення повітря. Викиди СО й інших шкідливих викидів.

Якщо ми подивимось на статистику захворюваності по всій країні, то найбільш вразливими є населення до хвороб органів дихання. Захворюваність по органах дихання складає порядка 70% серед усіх інших захворювань. Хоча, якщо дивитись на статистику смертності, то переважають хвороби серцево-судинної системи. Але серце, судини і кров залежать від якості повітря, яке ми всі вдихаємо. Це наслідки стану довкілля. 

Ми можемо вибирати продукти харчування, коли ви йдете в магазин, ви можете ретельно дослідити упаковку, прочитати вміст, вибрати фірму, яка гарантує якість, ви можете взяти продукти у фермера, тобто цей процес регулюється. Воду, яку ми п’ємо, ми теж контролюємо: купуємо бутильовану воду і знаємо її характеристики чи використовуємо фільтри. А повітря ми контролювати не можемо, і це є великою загрозою, особливо у великих містах. 

—  Енергетика в Україні, на думку експертів, дуже потужний сектор. Разом з цим часто бачимо, як теплові електростанції викидають масивні клуби чорного диму, що вже казати про наслідки Чорнобильської аварії… Яка з електростанцій є найбільш чистішою та “найпродуктивнішою”? Чому в нас в Україні так погано просувається перехід на природні джерела електроенергії? 

—  Якщо подивитись на генерування енергії, порядка 50-60 % електроенергії генерується у нас атомними електростанціями. Десь приблизно 35% дають вугільні електростанції, чи станції, які використовують газ. От останні впливають на забруднення повітря, тому, що нічого кращого не придумали, плюс істотні відходи у формі золи, яку ще не навчились ефективно використовувати. 

В контексті забруднення повітря найчистішою наразі є атомна енергетика, але від неї дуже складні наслідки: відходи радіоактивні і з ними нічого не можна зробити, тільки зберігати в одному місці дуже довго, тому, що радіоактивність (процес розкладання радіоактивних відходів – ред.) – це процес дуже тривалого часу. Перехід на природні джерела електроенергії зараз гальмує законодавство.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up