Як розрізнити легального рибалку від браконьєра — інтерв’ю з експертом

Для когось рибалка це хобі й спосіб відпочити, а інші на цьому будують власний бізнес. І не завжди риболовля буває легальною. Часто для більшого вилову використовують заборонені засоби. Також недобросовісні рибалки виловлюють рідкісних риб, які занесені до червоної книги України. Ми поспілкувалися про межу між легальним рибальством та браконьєрством, а також про шкоду завдану браконьєрами у 2019-му році з головним спеціалістом відділу іхтіології та регулювання рибальства Управління державного агенства рибного господарства у Одеській області Ольгою Рудей.

—  Які знаряддя лову можуть використовувати промислові рибалки?

—  Промислові рибалки можуть використовувати сітки,  ятери, невода та інші. Всі ті знаряддя лову, які дозволені переліком Правил промислового рибальства в басейні Чорного моря. Загалом, по нашій, Одеській області це сіткові знаряддя лову, сітки.

—  Скільки риби виловили за минулий 2019 рік рибні підприємства, які підпорядковано Держрибагентству в Одеській області?

—  В районі контролю нашого Управління рибогосподарську діяльність здійснюють 64 підприємства. За 2019 рік на водоймах, які входять до зони контролю Одеського рибоохоронного патруля, це майже всі лимани, озера та річки Одещини, промислові рибалки виловили 6 702 тонни водних біоресурсів.

—  Де межа між промисловим рибальством та браконьєрством, як розрізнити легальних рибалок від нелегальних?

—  Якщо на водоймі працює рибалка, то в нього має бути посвідчення рибалки, дозвільні документи, які підтверджують, що він має право січневими знаряддями лову добувати рибу з певної водойми. На знаряддях лову повинні бути бірки, які видаються Одеським рибоохоронним патрулем, призначається номер. Це й означатиме, що вони ведуть свою діяльність законно.

Якщо рибалка не займається промисловим виловом, то він автоматично переходить в категорію рибалок-любителів. Любителі мають право виловлювати й добувати рибу лише вудками та спінінгами. Якщо в рибалки немає дозвільних документів, якщо сіткові знаряддя лову необбірковані, то це все те відноситься до категорії браконьєрство.

—  Яким чином на сьогодні в Україні борються з рибним браконьєрством?

—  Ми здійснюємо рибоохоронну діяльність, тобто, проводимо регулярні рибоохоронні рейди по водоймах області. У разі виявлення порушника складається протоколи про адміністративне правопорушення. Виходячи з того, наскільки серйозними були завдані збитки до правопорушника застосовують відповідні санкції статей. Якщо порушення грубе (ч.4 ст. 85 КУпАП), то інспектори вилучають виловлену рибу, заборонені знаряддя лову,  плавзасіб та рахують збитки.

—  За минулий 2019 рік скільки було проведено таких рейдів та скільки було викрито правопорушень, які вони?

—  У 2019 році державними інспекторами Одеського рибоохоронного патруля проведено 197 рибоохоронних рейдів та викрито 2 755 порушень рибоохоронного законодавства, з яких 760 – грубі. Також складено 1 306 протоколів за порушення правил рибальства та незаконне придбання чи збут водних біоресурсів, за виготовлення, збут, зберігання або рекламу заборонених знарядь лову. Оформлено 147 актів виявлення та вилучення майна, власник якого не встановлений, а також вилучено 42 човни.

—  Яка сума збитків була завдана незаконними рибалками за попередній 2019 рік?

—  За 2019 рік збитки, завдані рибному господарству, склали понад 1,7 млн грн. Під час проведених рибоохоронних заходів державні інспектори вилучили понад 10 тонн водних біоресурсів, з яких 5,4 тонни – за незаконне придбання чи збут. Також вилучено 2 619 од. заборонених знарядь лову.

—  Зрозуміло, що риби — це вичерпний ресурс, і для його відновлення промислові рибалки застосовують процес відновлення популяції риб. Як саме він відбувається?

—  Відновлення популяції риб шляхом зариблення, тобто до водойми випускається мальок, яких через певний період виросте до розмірів товарної риби. Цим процесом займаються підприємства, яке працює у режимі СТРГ (Спеціального товарного рибного господарства). У їх обов’язки входить щорічне поповнення зародками певних видів риб. Наукова установа, за допомогою дослідження на водоймах, якраз і визначає кількість, об’єми та види риб, які потребують відновлення.

—  За чий кошт промислові рибалки купують цей “мальок” та хто контролює процес відновлення популяції риб?

—  Увесь зарибок вони купують за свій кошт. І під наглядом комісії, до якої входять співробітники Одеського рибоохоронного патруля, екологи, представники місцевих райдержадміністрацій, здійснюється запуск зародків до водойми.

—  Бувають же випадки, коли у риболовні сіті потрапляє риба, яка занесена до Червоної книги? Як мають діяти рибалки та яка за це відповідальність?

—  Якщо у випадковий прилов, попадають рідкісні види риб, то рибалка повинен випустити у живому стані до водойми. Якщо промисловий рибалка повертається на берег у рибоприймальний пункт і інспектор рибоохоронного патруля бачить рибу, яка занесена до Червоної книги України, то складається адміністративний протокол про адміністративне правопорушення і передається до суду. Згідно з рішенням останнього, порушник сплачує штраф та збитки, завдані рибному господарству України, за вилов червонокнижної риби.

—  Логічно б було вести підрахунок виловлених рідкісних видів риб, але чому в Україні не ведеться статистика таких риб, які потрапляють у знаряддя лову?

—  Скільки попадається рідкісних риб у сіті промислових рибалок ми не рахуємо, тому, що наказу, яким ми б керувалися і де б це було прописано, на сьогодні немає. Є просто обов’язок рибалок випустити таку рибу живою.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up