Безпритульні собаки: чого побоюватися і що потрібно знати

Бродячие собаки - неотъемлемый атрибут города

Хто такі бродячі собаки, чому вони можуть бути небезпечні і як себе вести при зустрічі з ними. Стаття рекомендується до прочитання всім, хто любить тварин, хто їх боїться і хоче подолати свій страх, а також для всіх небайдужих до проблеми бездомних тварин.

Безпритульні тварини – це домашні тварини, що не мають господарів, найчастіше, бродячі собаки і бездомні коти.
За кожну тварину, яке живе в міському або сільському поселенні, хтось повинен відповідати, за ними повинен здійснюватися нагляд. Більшість власників домашніх тварин не дотримується правила їх утримання.
Собака друг людини – це відомо нам з дитячих років, але опинившись на вулиці, домашня тварина або пристосовується до нового середовища проживання, попутно вироджуючись і озлобляючи, або гине.
За старою звичкою тварини прагнуть до їжі і тепла, тому найчастіше їх можна зустріти на теплотрасах біля будинків, або у дворах. Основне джерело живлення бродячих собак – харчові відходи. Тому основний час бездомні собаки проводять біля сміттєвих контейнерів. Собака, що риє в сміттєвому контейнері, розкидає упаковки, банки і недоїдені крихти на землю, що дозволяє щурам харчуватися цим.

Скрін YouTube каналу, де розказано, чим небезпечні бродячі собаки
Скрін YouTube каналу, де розказано, чим небезпечні бродячі собаки

Оскільки собака – близький родич вовка, то найчастіше кілька бездомних тварин, що мешкають на одній території, збиваються в зграю.
З кожним роком кількість їх зростає, і не без участі “захисників тварин”, для яких життя і здоров’я людини на другому місці після собаки. Кожна дика собака це потенційна небезпека для людини.
Годувати і залишати тварин на вулиці – означає наражати на небезпеку життя власних дітей.
Запропонуйте жалісливій бабусі взяти улюбленця додому, якщо вже вона його так любить, або не заважати людям чистити місто від цілком реальної загрози.
Собака це джерело підвищеної небезпеки, а собака без господаря це джерело вдвічі більшої небезпеки.
Заходи, що проводяться ветеринарною службою, забезпечують захист тварин і людини від небезпечного захворювання на сказ, але не забезпечують захист від покусів, нападів та іншої шкоди, що завдається бездоглядними тваринами.
Безпритульні собаки – джерело збудників хвороб, спільних для людей і тварин, таких як сказ, лептоспіроз, токсоплазмоз, дифиллоботриоз, токсокароз і інші, їх близько 300.

Потрапивши в навколишнє середовище, збудники деяких інфекцій можуть залишатися життєздатними дуже тривалий час. Найчастіше зараження відбувається при контакті хворих тварин або носіїв зі здоровими, в цьому плані найбільшу небезпеку становлять масові скупчення тварин. Однак, віруси можуть передаватися не тільки при безпосередньому контакті, а й опосередковано: повітрям, водою, предмети догляду, взуття та одяг людини. Дуже великий ризик зараження при обнюхуванню здоровою собакою випорожнень, залишених зараженої особиною. А, враховуючи ступінь зараження дворових територій, дитячих майданчиків, пісочниць фекаліями, існує ймовірність інфікування людей і особливо дітей. Так що мігрування зграй призводить до поширення всіх інфекцій, якими хворіють домашні тварини.
З року в рік зростає кількість нападів собак на людей. Результати нападів собак – страшні травми, інвалідність, смерть, зламані життя людей, що залишилися в живих.

“Якщо на вулиці ви зустріли зграю бродячих собак, найкраще ніяк не звертати на себе увагу. Не виявляти переляку або агресивної реакції – в зграї собаки будуть стояти один за одного. Як йшли, так і йдіть. Помилковою є думка, що потрібно зупинитися і не ворушитися – це може викликати у собак відповідну реакцію, вони здивуються. Якщо перед вами одна собака – можна спробувати її пригостити чимось смачненьким, кинути трохи в сторону і злегка прискорити крок. Якщо собака починає гавкати, кидатися, краще зупинитися. Якщо вона одна, можна підняти що-небудь з землі і замахнутися, швидше за все, вона злякається і втече. Але якщо себе агресивно веде велика зграя, краще зупинитися і спробувати додзвонитися комусь, щоб вам прийшли на допомогу. Бігти ні в якому разі не можна “, – розповідає президент федерації любительського собаківництва Людмила Зубкова.

Укус є болючим, і несе небезпеку заразитися сказом. Тому при укусі собаки необхідна невідкладна медична допомога і подальше лікування.

Що робити, якщо на Вас нападає собака?

  1. Коли собака нападає з гавкотом, небезпека, як правило, невелика. Вона вас просто лякає, проганяє з території, де ви знаходитесь. При цьому НЕ виключено, що вона може вас і вкусити, але це станеться тільки тоді, коли ви повернетеся до неї спиною або боком. “Слід розуміти, що собака ніколи не нападе без причини. Причина є завжди, навіть коли вона і неочевидна для простої людини. У разі якщо собака вас облаяв, не варто піддаватися паніці і чекати неодмінного нападу “, – говорить кінолог Олена Домакова.
  2. Якщо у вас вистачає сил нанести собаці відчутний удар (наприклад палицею або ящиком), постарайтеся зробити це перш, ніж собака вас вкусить. Больовий удар похитне впевненість тварини в своїй перевазі.
  3. Якщо небезпека досить серйозна, робіть так: притуліться спиною до стіни, паркану, щоб не впасти і не давайте вкусити себе ззаду. Візьміть в руки що-небудь зі свого верхнього одягу і виставте це перед собою на витягнутих руках. Собака інстинктивно це схопить і потягне на себе. Тримайте міцніше! У момент її максимального напруження різко вдарте її носком ступні в горло.
  4. У тому випадку, якщо обстановка не дозволяє скористатися якимось предметом для прийому на нього хватки собаки, встаньте до тварини, яка наближається боком. Зігнуту в лікті руку тримайте на рівні пояса. Ударну ногу відведіть назад і трохи спружіньте коліна. Коли між вами і собакою залишиться близько двох метрів, різко виставити вперед на рівень грудей передпліччя. Собака інстинктивно зреагує на це рух і стане атакувати руку. У момент стрибка вона витягнеться, розкривши незахищений живіт. Скористайтеся цим і нанесіть їй удар ногою в область підребер’я.
  5. Слід демонстративно показати собакам, що ви озброєні – підійміть (або зробіть вигляд, що піднімаєте) з землі палицю, гілку, камінь. Собаки напевно мають неприємний досвід контактів з цих предметів і не хочуть рецидивів.
  6. Найнеправильніше в бійці з собакою – це страх перед нею і пасивна оборона (впасти, закрити голову руками і т.д.) – в цьому випадку ви точно постраждаєте і сильніше, ніж активно обороняючись.
  7. Якщо у вас вистачить сміливості не тільки оборонятися, а нападати, то знайте: найбільш уразливі місця на тілі собаки – це перш за все кінчик носа, перенісся, потилична частина і тім’ячко за вухами, сонячне сплетіння, ребра, суглоби лап, куприк. До вразливих місцях можна віднести також очі, ніздрі, слизові оболонки.
Не можна панікувати і бігти при зустрічі з бродячим собакою
Не можна панікувати і бігти при зустрічі з бродячим собакою

Висновки

Не всі бездомні пси погані, але для вашого ж блага, краще не чіпати бродячих собак, особливо якщо їх багато. Пам’ятайте, що не треба провокувати їх, якщо Ви бачите, що собака починає злиться і гавкати на Вас, то краще підіть. Якщо ж Вас все таки вкусили, то відразу ж зверніться до лікарів.

Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем.
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.

Фото 1, Фото 2.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up