Чи думають птахи?

Попугай Алекс, который на вопрос, сколько кубиков красных ответил “5”

Ви ніколи не помічали, яким розумним поглядом на Вас дивиться голуб або папуга? Як вони пильно за вами спостерігають, а не хаотично щось роблять. Ви думаєте, що птахи це не дуже розумні тварини? Давайте ж тоді розберемося, чи можуть птахи думати?

Деякі сімейства птахів, такі як ворони і папуги, мають розвинені розумові здібності. Більшість інших птахів оснащені не більше ніж навичками, необхідними для виживання і розмноження.
Можливо, ми б ніколи не дізналися, що під різнокольоровими пір’їнками ховається унікальний мозок, якби вони самі не сказали нам про це. Ці птахи досить привабливі, щоб тримати їх вдома через одну зовнішності, але, звичайно, головна причина їх популярності – це здатність говорити. Звичайно ж, мова йде про папуг.
До речі, говорять не тільки папуги, а й ворони, і навіть канарки. Але представники роду псіттакус залишають конкурентів далеко позаду. Наприклад, африканський жако Нкісі знає близько 950 слів. Прудл, ще один відомий всьому світу папуга, – 800. А в словнику рекордсмена книги Гіннеса, хвилястого папужки по імені Пак, було цілих 1728 слів, – між іншим, це набагато більше, ніж використовує середня людина в повсякденному спілкуванні.

Скрін YouTube відео, на якому розумна ворона робить гачок, щоб дістати їжу.
Скрін YouTube відео, на якому розумна ворона робить гачок, щоб дістати їжу.

Вражаючі цифри. Але звідки ж тоді взявся вираз “повторює, як папуга”? Може бути, ми просто “олюднюєм” улюбленців, а насправді їх мова – просте пташине щебетання, і кажуть вони чисто механічно, не розуміючи сенсу?
Зараз орнітологи схиляються до того, що вони можуть говорити усвідомлено. Все залежить від того, як ви побудуєте спілкування з птахом. Якщо господар годинами сидить перед кліткою з папугою, безглуздо повторюючи якусь фразу, птах її запам’ятає, але використовувати буде без будь-якої смислового навантаження. Але якщо вчити папугу мови, як дитину, то він зможе розмовляти свідомо, майже як людина.

Цю точку зору підтверджують результати, яких досягла зоопсихолог Ірен Пепперберг. Її вихованець, сірий жако Алекс, міг назвати п’ятдесят різних об’єктів, розрізняв сім кольорів і п’ять різних форм, розумів, що таке “менше”, “більше”, “однаковий” і “різний”. Словник папугу був відносно невеликий – близько 150 слів, – зате користувався він ними усвідомлено. Якщо Алексу показували який-небудь об’єкт і питали, якої він форми, кольору і з якого матеріалу зроблений, він практично завжди відповідав правильно. Якщо його просили сказати, в чому різниця між двома предметами, він повідомляв: “форма”, “колір”, “розмір”, – а якщо різниці не було, говорив, що вони однакові. Коли Алекс втомлювався, то повідомляв “я зараз піду”. А якщо папуга говорив “я хочу банан”, а йому давали горіх, він або мовчки чекав, поки йому все-таки дадуть банан, або брав горіх і кидав ним в експериментатора.

Папуга відкриває замок
Папуга відкриває замок

Що ж робити, якщо поруч з вами оселилася істота, наділена потужним інтелектом? Бути господарем розумної тварини – велика відповідальність. Чим “розумніше” ваш вихованець від природи, тим більше йому потрібно їжі для розуму. Побільше спілкуйтеся з ним, грайте, а головне – поважайте його “звіриний інтелект”. Намагаючись розібратися, як і про що думає ваша кішка, собака або папуга, ви відкриєте для себе багато цікавого. Зрештою, дізнаючись, як мислять наші домашні тварини, ми можемо краще зрозуміти самих себе.

Висновки

Підводячи підсумки, хочеться зробити висновок, що птахи все ж вміють думати. Тривалий час вважалося, що птахи найчастіше керуються тільки своїми інстинктами, проте успішно проведені експерименти і дослідження, влаштовані експертами-орнітологами, довели, що птахи набагато розумніші, ніж ми собі можемо уявити. Вони здатні взаємодіяти один з одним, грати, дружити і діяти в залежності від обставин. У процесі вирішення значної кількості завдань птахи змогли показати, що вони можуть вести себе розумно і іноді перевершують в цьому багатьох ссавців.

Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем.
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.

Фото 1,Фото 2.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up