Чому Україна в лідерах за кількістю безпритульних тварин?

Украина один из мировых лидеров по количеству бездомных собак

В черговий раз Україна в лідерах, але на жаль не в дуже гарній статистиці, а саме за кількістю бездомних собак. На сьогодні, ця проблема дуже актуальна, адже кількість бездомних тварин постійно зростає, а влада не поспішає з цим розбиратися.

За оцінками експертів, наша країна – в списку світових лідерів за кількістю бездомних тварин. Два роки тому Washington Post зібрав інформацію про кількість домашніх собак і кішок, які проживають в 54 країнах світу, щоб дізнатися, де які тварини переважають. Згідно з цими даними Україна входить в десятку країн – лідером за кількістю бездомних тварин. Саме ж велика кількість бездомних тварин в світі налічується в США.

«В Україні до тварин ставляться, як до речей, – каже активістка зоозахисної організації FERIK Тетяна Гайдамака. – Людина може взяти собаку, кішку, а через якийсь час – «відвезти в село», прирікаючи на бродяжництво та небезпеку. Основна причина стрімкого зростання кількості собак, котів на вулиці – це неправильне поводження людей з тваринами і відсутність стерилізації. В Європі та Америці ці два пункти давно головні. Якщо тварина не є родовою особиною з родоводом, то господар зобов’язаний стерилізувати його відповідно до Конвенції про гуманне ставлення до тварин. А в нас багато хто не стерилізують, нібито піклуючись про здоров’я тварини. Але це дурниці! На щастя, останнім часом в Україні з’явилося безліч волонтерів, які займаються цією проблемою ».

Основною формою роботи з бездоглядними, власницькі та бездомними тваринами в західних країнах, особливо, з собаками – є безповоротний вилов (тобто вилучення з міського середовища без подальшого повернення тварин на місце вилов) і приміщення відловлених тварин до притулків. У більшості з цих країн для непотрібних тварин застосовується усипляння. Притулки також активно діють як центри збору відмовних, в тому числі «зайвих» тварин у власників, і як центри передачі тварин новим власникам з метою запобігання можливого поповнення популяцій безпритульних тварин.

 Безвозвратный отлов - один из методов борьбы.
Безповоротний вилов – один з методів боротьби.

В Австралії у стерилізованих собак на вусі ставлять тату (зазвичай назва ветклініки). З притулків завжди віддають лише чипованих і стерилізованих тварин – «усиновлення» тварини вважається офіційною послугою і коштує $ 200-300. На взяту тварина видається 28 днів «гарантії», під час якого його лікують безкоштовно. Існує безліч «шкіл собачої поведінки», причому вони доступні і призначені для всіх охочих. У Польщі дозволяється тримати домашніх тварин більше 12 годин на прив’язі, а ще введений обов’язковий одновідсотковий податок на благодійність, в тому числі зоозахисних організацій країни.

А як живуть бездомні тварини в Україні? В Україні в більшості обласних центрів створені спеціалізовані комунальні підприємства (КП), або ж функції з регулювання чисельності бездомних тварин і поводження з ними покладено на вже існуючі КП (Львів, Луцьк, Чернівці, Харків, Тернопіль, Рівне, Одеса, Івано-Франківськ, Полтава). Але кількість теперішніх в Україні притулків може забезпечити дахом лише 20-30% бездомних тварин від загальної їх кількості.

Фінансування роботи обласних КП здійснюється шляхом міських бюджетів, але більше коштів надходить від благодійників. В середньому в кожному притулку живе від 60 до 400 тварин, якими займаються від 5 до 26 фахівців відповідно. Вартість стерилізації варіюється від 250 до 600 грн – залежить від того, чи входять в цю суму витрати по утриманню тварин, з/п працівникам, вакцинація. До слова, стерилізованих тварин в Україні – близько 40%. Наприклад, в Харкові бездомних собак не стерилізують, а присипляють – це не тільки жорстоко, але, з іншого боку, призводить до появи в місті хижаків, зокрема, лисиць. Адже собаки – стайня тварини, які мітять і охороняють свою територію, що запобігає появі хижаків і інших бездомних тварин. У свою чергу, стерилізовані і вакциновані тварини не принесуть шкоди людям. Але для ефективності програми стерилізація повинна проводитися одночасно по всій країні. А на це в бюджеті немає грошей.

Висновки

Чому ж Україна в лідерах за кількістю бездомних тварин? По-перше, тому що немає відповідного закону, який зможе регулювати цю проблему. По-друге, не ведеться інформаційно-просвітницька робота – популяризація гуманного ставлення до тварин, соціальна реклама і т.д. По-третє, не існує заборони на розведення безпородних тварин. По-четверте, відсутність грошей на масову стерилізацію і вакцинацію бездомних тварин. По-п’яте, відсутність місць в притулках і брак грошей для побудови нових.

Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем.

“Пишу про тварин, їх світ і життя”.

Фото 1Фото 2.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up