Експлуатація тварин або взаємовигідне співробітництво?

З кожним днем збільшується число людей, які усвідомили, що експлуатація тварин – зло і цьому немає виправдання. Все більша кількість людей, відмовляються від насильства і виступають проти їх експлуатації.
«З ранніх років я уникав їсти м’ясо і вірю, що настане час, коли люди, подібні до мене, будуть дивитися на вбивство тварини так само, як і на вбивство людини», – сказав Леонардо да Вінчі п’ять століть тому.
Розглянемо плюси взаємодії тварин і людей, яке призводить до їх взаємовигідного співробітництва (на прикладі життя тварин в зоопарку):
- тварин можна ретельно контролювати в зоопарку, де будь-які хвороби, травми або інфекції можуть лікуватися ветеринаром. Дикі тварини не володіють цією розкішшю. У зоопарку також немає загрози голоду або хижацтва. Тварини в зоопарках не можуть бути більш безпечними, і у них є все, що може знадобитися;
- багато зоопарків мають програми розведення, щоб спробувати допомогти зникаючих видів. Ніхто не хоче, щоб панда або тигр вимерли, а зоопарки сподіваються на майбутнє виживання цих тварин. Програми розведення не є дешевими, а оплата відвідувачів – кращий спосіб їх фінансування. Багато дослідників також відвідують зоопарки для вивчення здоров’я тварин;
- зоопарки дозволяють людям побачити тварин, яких вони ніколи не зможуть споглядати вживу ніяким іншим способом;
- утримання тварин у зоопарках допомагає вченим спостерігати за тваринами, за якими в дикій природі встежити вкрай складно.
Мінуси відносини тварин з людьми (на прикладі зоопарків):
- коли люди відвідують зоопарки, вони бачать не диких тварин, а полонених, чиї сім’ї все ще живуть в дикій природі. Умови є штучними і не дозволяють тваринам поводитися природно. Гепард не може бігти на повній швидкості, і шимпанзе не можуть збирати фрукти високо в лісі, як в їх реальних місцях життя. Правда в тому, що для цих тварин природні місця існування ніколи не можуть бути відтворені, як би не старався зоопарк. І багато хто взагалі не намагаються. Більшість тварин, що утримуються в зоопарках, не наражаються на небезпеку. Фактично, у 2000 році Фонд Born Free досліджував 104 зоопарку для свого офіційного звіту про перевірку здоров’я в зоопарку і виявив, що тільки 5 відсотків таксонів (видів і підвидів), які містяться в британських зоопарках, перераховані як ті, що знаходяться під загрозою з боку Міжнародного союзу охорони природи. Вони також виявили, що тільки 3 відсотки були використані в офіційних європейських програмах розведення. Тільки 1 відсоток таксонів з британських зоологічних колекцій знаходяться під загрозою зникнення і знову введені в дику природу. Якщо зоопарки є такими розкішними місцями для тварин, то чому тривалість життя полонених слонів, наприклад, менше, ніж у їхніх диких родичів? Розчарування, нудьга і самотність грають певну роль в їх страждання і подальшій передчасній смерті;
- зоопарки – це бізнес. Вони купують, продають і розводять тварин. Коли вони купують їх, вони не завжди стурбовані тим, звідки вони взялися, або жорстокістю, яка була їм спричинена на їхньому шляху. Коли вони продають тварин, це може бути зоопарк з жахливими умовами або лабораторія, де будуть експериментувати над тваринами.
Щоб допомогти тваринам, ми повинні навчитися захищати як права людини, так і права тварин. Як людство має намір вирішити протиріччя між представниками одного виду, що живуть на землі, якщо воно не здатне мирно жити по сусідству з іншими тваринами? Люди повинні почати мислити і жити в категоріях співіснування, а не панування. Безсумнівно, ви не зобов’язані любити своїх батьків, але повинні бути здатні уживатися з ними. Світ починається тоді, коли люди свідомо намагаються якомога менше шкодити оточуючим живим істотам.
У наш час існує ряд захисників прав тварин, які прагнуть позбавити тварин від страждань, яких вони зазнають в результаті експлуатації – люди, які користуються тваринами навіть не задаються питанням, чи прийнятна експлуатація тварин, як така. Захисники прав тварин не поділяють точку зору, згідно з якою тварини повинні представляти цінність для людей, щоб заслуговувати права. Боротьба ведеться одночасно за права і благополуччя тварин.
Висновки
Сотні років ми використовували тварин, як худобу, яка потрібна нам тільки для роботи. Але з плином часу тенденції змінюються, і в сучасному світі ми повинні переходити на інший рівень співпраці, де ми будемо цінувати тварин.
Підводячи підсумки, потрібно зрозуміти, що на сьогоднішній день звичайний кіт, вже давно не просто звичайний: він має права, які захищаються законом і зоозахисниками. Так само і з іншими тваринами, фактично, ми не можемо їх експлуатувати, а повинні вести взаємовигідні відносини, що на мою думку, є правильним. Це дозволить зменшити насильство над тваринами і продовжить їм життя.
Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем.
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.
Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів
Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин
Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак
Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…