Евтаназія тварин – вбивство чи виправдані заходи безпеки

Щенки

В Україні налічується близька 46 тисяч безпритульних собак і з кожним роком їх стає все більше. Зазвичай комунальні служби застосовую найжорстокіші методи у боротьбі з цією проблемою. То чи можна вирішити її більш гуманно не застосовуючи евтаназію та не завдаючи тварині болю і страждань?

собака, пес, цуценя, собача, щенок, щеня
Фото: Умань інфо

Гуляючи вулицями українських міст, часто бачимо зграї безпритульних собак та котів, які вештаються поблизу смітників, підвалів у пошуках їжі та прихистку. У Європейській конвенції про захист домашніх тварин сказано, що «під безпритульною твариною мається на увазі домашня тварина, яка або не має притулку, або знаходиться за межами оселі свого власника чи хазяїна й не перебуває під контролем чи безпосереднім наглядом будь-якого власника чи хазяїна». Ці тварини потерпають від холоду, голоду, часто й від людського насильства. А щоб зменшити їхню кількість – тварин просто вбивають.

Зрозуміло, що собаки й коти не можуть вижити просто неба без людини, її допомоги, підтримки й турботи. Однак саме через людську байдужість тварини опиняються на вулиці, а там вони згуртовуються з іншими, утворюють зграї, розмножуються, і через що їхня кількість зростає. Так згідно з даними дослідження Stray Animal Control Practices (Europe), WSPA and RSPCA International7 у 74 % тварини є спадково безпритульні, у 16 % – загублені, у 5 % – покинуті, в такій же кількості бродячих котів та собак.

Джерела походження тварин
Джерело: підготовлено автором опираючись на дані дослідження Stray Animal Control Practices (Europe), WSPA and RSPCA International7

З кожним роком кількість безпритульних тварин в Україні зростає, проте досі не сформовано загальнонаціонального обліку безпритульних тварин. Напротивагу деякі міста доєдналися до Проекту моніторингу численності безпритульних тварин, до слова такий проект діє у 15 країнах світу.

Зображення сайту Проекту моніторингу численності безпритульних тварин
Зображення взято зі сайту Проекту моніторингу численності безпритульних тварин

За допомогою цієї інтерактивної карти можна визначити якою є загальна кількість безпритульних тварин, кількість стерилізованих та потенційно власницьких, ведеться також статистика щодо статі тварин та їх форм(худі чи товсті). Наразі такий підрахунок ведеться у 36 містах України й згідно з даними цифра вражає: станом на початок листопада 2019 року кількість безпритульних тварин становить 45 510, з них найбільше у Кривому розі (5192), Києві (3034), Маріуполі (2975), Запоріжжі (2918), Чернівцях (2447) та Дніпрі (2358). Окремі дані Платформи розвитку міст свідчать, що кількість безпритульних собак досягає півмільйона, а котів – взагалі невідома. Однак дослідження Worldatlas свідчать, що кількість домашніх кішок в нашій країні становить 7,5 мільйонів.

Тварини-безхатьки стали своєрідною екосистемою міста: коти виловлюють гризунів, собаки охороняють двори, територію та приміщення. Ставлення людей до них досить різне, хто байдуже проходить повз, деякі добродії намагаються підгодовувати бідолашних, а то й забирають до себе. Є також люди, які вкрай негативно ставляться до бродячих собак(але не до котів) – їх називають догхантерами, собі за мету вони ставлять знищення собак задля зменшення їхньої кількості. Знаходяться також особи, які навмисне завдають тварині шкоди: підкидають петарди, відрізують лапи, обмотують скотчем щелепи чи підсипають отруту через що тварина приречена помирати у муках.

Закордонна практика поводження із бездомними тваринами показує, що для регулювання цього питання потрібно дотримуватись певних пунктів, а саме: для розведення тварин обов’язково потрібно мати ліцензію; власники тварин мають сплачувати податки, коштом яких будуть утримуватись притулки для тварин; потрібно розробити реєстр, за яким можна ідентифікувати тварину, дізнатись чи є у неї господар та побачити чи вона має щеплення; створювати притулки для тварин; стерилізувати тварин; не використовувати евтаназію для здорових особин. Водночас бачимо, що в Україні кожен з вищезгаданих пунктів не виконується або виконується частково. Від так, реєстрацію не проводять на загальнонаціональному рівні, притулків на всіх тварин не вистачає, стерилізація не вважається обов’язковим методом, розмноження власницьких тварин не контролюється, а щонайгірше, евтаназію можуть застосовувати до здорових тварин.

Так минулого влітку 2018-го у Миколаєві комунальники вимушено евтаназію застосувати до 70 собак – це свідчення представників влади і «Центру захисту тварин». Однак за свідченнями активістів кількість собак становила 111, до того ж за свідченнями працівниці цього ж центру Ольга Богза у коментарі інтернет-виданню ВВС:

працівниця “Центру захисту тварин” у Миколаєві Ольга Богза

“Загинули собаки, яких вже були готові забрати люди. Кліпсовані. Над соціалізацією яких я працювала”.

Після чого на вулиці різних міст України відбулися мітинги проти вбивства тварин, а поліція не взялась за розслідування цієї справи.

Акція під КМДА Фото взято зі сайту Громадське радіо, автор Софія Несін
Акція під КМДА Фото взято зі сайту Громадське радіо, автор Софія Несін

У серпні 2019 року була створена електронна петиція до Президента України від Світлани Добровольської з проханням розслідувати і покарати винних у смерті здорових собаку тоді, і в загибелі решти тварин, яких продовжує вбивати керівництво комунального підприємства «Центр захисті тварин», однак петиція не набрала достатньої кількості голосів.

Це лише один з випадків вбивства який набув масштабного розголосу, а скільки таких злочинів коїться у «тиші»?           Однією з причин наявності й зростання кількості безпритульних тварин є відсутність законодавчих актів, які б регулювали ці процеси та забороняло людям знущатись з тварин. Цю думку підтверджує засновниця і керівник притулку для тварин “Сіріус” Олександра Мезинова у коментарі виданню «Сегодня»:

засновниця і керівниця притулку для тварин “Сіріус” Олександра Мезинова

“В Україні дійсно багато бездомних тварин. У всіх країнах цим питанням займаються на державному рівні. У нас, на жаль, ситуація не під контролем, влада не вважає важливим це питання. У багатьох країнах віддають перевагу гуманного вирішення питання безпритульних тварин. Існують програми врегулювання чисельності гуманними методами, які писалися, тестувалися довгі роки спільно з зоозахисними, кінологічними, ветеринарними організаціями. У багатьох країнах вони працюють успішно, зараз це приходить в Україн у. Є вже кілька міст, які почали працювати за цими програмами і у них відразу стало видно прогрес. Серед усіх міст лідирує Львів, вони практично вирішили проблему з бездомними тваринами, у них прозора робота комунального підприємства, вони багато в чому змінили свідомість львів’ян, в місті практично немає безпритульних собак”.

В українському парламенті вже зареєстрували низку законопроектів, на меті яких було впровадження обов’язкової реєстрації та стерилізації безпритульних і власницьких собак, а також заборонити проводити евтаназію до здорових тварин. Однак через війну на Сході країни, політичну та економічну ситуації розгляд таких законопроектів вважається не на часі. Проте є певні чинники, які говорять про зворотне: кількість безпритульних собак на вулицях міст велика, і з кожним роком вона зростає, тварини можуть переносити інфекційні хвороби, у тому числі і сказ. Легковажне ставлення до цієї проблеми може мати вкрай негативні наслідки для життя і здоров’я всього суспільства.

          Тож на прикладі Львова та комунального підприємства «Лев» розповімо, як можна гуманно розв’язати проблему безпритульних тварин дотримуючись стратегічного поетапного плану:

Перше, з чого варто почати – це лікування, вакцинація і стерилізація тварин. Для цього тварин відловлюють у цивілізований спосіб, собаку можуть просто взяти на руки, якщо вона це дозволяє, або ж використовуючи шприцо – та сіткомети.

Фото: інтернет-видання «Твоє місто»
Фото: інтернет-видання «Твоє місто»

Потім тварину чіпують – вживляють під шкіру електронний чіп, за яким можна відстежити всю інформацію про тварину. Третій крок – це 5-10 денний карантин, за який пса обробляють від паразитів, дегільментизують та вводять комплексну вакцину. Після цього тварину стерилізують, вакцинують від сказу та одягають на вухо кліпсу, зазвичай жовтого кольору, яка заявляє, що тварина безпечна і не завдасть шкоди оточуючим.

Фото: інтернет-видання «Твоє місто»
Фото: інтернет-видання «Твоє місто»

Друге – створення мережі соціальних опікунів. Опікунами є волонтери, які добровільно і з відповідальністю зголосились перевіряти закріплену за ними ділянку міста на наявність собак, які ще не потрапляли ла ЛКП «Лев». Волонтери також опікуються тими песиками, яких вже відпустили на вулицю. Третє – адопція, або прилаштування собак. Зараз на сайті комунального підприємства розміщена інтерактивна карта приміщення, де під номерами кімнат містяться фото тварин, які перебувають там та чекають, аби їх забрали у сім’ю.

скріншот сайту ЛКП «Лев»
Скріншот сайту ЛКП «Лев»

На жаль за 10 днів, які тварина перебуває у цьому будинку, знайти нових господарів важко, тому поки за тими, які вже на вулиці, доглядають волонтери. Для повнішої реалізації стратегічного плану повинен бути притулок (це четвертий крок), де тварини будуть під наглядом в очкуванні тих, хто забере їх до себе. Наразі для побудови притулку у Львові вже виділили 4 гектари землі та зроблено проект будівлі. Наразі Львівська міськрада шукає кошти на будівництво. У перспективі притулок має давати прихисток 200 тваринам і мати центр перетримки щенят.

Усі ці кроки будуть марними без просвітницької діяльності – п’ятий і важливий пункт. Свідомість людей щодо вуличних собак потрібно змінювати, наголошувати, що собака з кліпсою на вусі є безпечною, що ці тварини заслуговують гуманного ставлення і що взяти песика чи котика з притулку – це подвиг, який заслуговує на повагу і дає приклад для наслідування. Іншими кроками є впровадження служби порятунку собак, спільно з поліцією, де зателефонувавши на спеціальний номер можна повідомити про жорстоке поводження з тваринами чи збитого пса на дорозі. А також реєстрація та облік усіх домашніх тварин, за яким можна буде простежити, чи часом знайдену собаку не викинуто на вулицю, що б каралось штрафами.

Соціальний ролик ЛКП «Лев», який закликає до людяного ставлення до собак.

Бачимо, що про вбивство, як метод боротьби з безпритульними тваринами, не йдеться взагалі. Він є не гуманним. Евтаназія здорових тварин має бути заборонена на державному рівні. Так згідно зі Законом України про захист тварин від жорстокого поводження, статті 17, умертвіння тварин допускається:

скіншот законодавчого сайту України «Рада»
Зображення: скіншот законодавчого сайту України «Рада»

Закон України наголошує, що при евтаназії тварин мають дотримуватися такі вимоги:

Всесвітнє товариство захисту тварин

Водночас заборонено застосовувати евтаназію до домашніх тварин без медичних доказів.

Відштовхуючись від вищенаведених законодавчих норм розуміємо, що українським законодавством не встановлено чіткої заборони щодо застосування евтаназії до здорових тварин, а умертвіння тварин задля зменшення їхньої кількості та умертвіння приплоду за необхідності не можна вважати гуманними методами, вони суперечать самій суті Закону про захист тварин від жорстокого поводження.

Собака в ЛКП "Лев"
Фото зі сайту ЛКП “Лев”

Проблему безпритульних тварин можна вирішити, це показує і закордонна практика і українська (місто Львів), але без комплексних дій і врегульованих нормативно-правових актів нам не обійтись, особливо без посилених каральних заходів для тих, хто застосовує евтаназію замість того, щоб дати тваринам насолоджуватись життям разом з нами – людьми.

Автор: Юлія Ковтун

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up