Права тварин: які є, хто і як їх захищає

Навіщо тваринам права? Напевно все про це задумалися прочитавши заголовок статті. Тварини, є більш уразливими істотами, в порівнянні з людьми, які мають велику владу. Люди, які порушують інтереси тварин, повинні бути притягнуті до судової відповідальності, щоб відповісти за скоєне, саме тому у тварин повинні бути свої права.
Тварини піклуються одне про одного самі, не маючи, при цьому, нічого спільного з правами. Поняття «право» було придумано людьми і ні для яких інших істот не діє. Чому ж ми тоді говоримо про права тварин? Відповідь проста: права тварин – це людські права, потрібні для встановлення людям кордонів. Якщо ми не встановимо межу людських кордонів в поводженні з тваринами, у правовому вигляді, то ми не зможемо також залучити до юридичної відповідальності при порушенні цих кордонів іншими людьми.
«Охорона тварин в Європі почалася давно: перший закон про захист тварин прийняли в 1860-х роках у Великобританії, в ньому говорилося про експерименти над тваринами, про повагу до тварин – тоді, коли в Росії ще було кріпосне право, – розповідає представник Союзу вільних журналістів «Природа над усе» Олег Андрос. – В СРСР про захист тварин не було й мови, як і про захист прав людини. Зі здобуттям Україною незалежності тенденція покращилася: в 1996 році була закрита так звана «будка» – шкуродерня під Києвом, де знищували тварин. Це був великий прецедент за участю міжнародних організацій. В середині 1990-х також заговорили про захист бездомних тварин, а значною віхою стало прийняття в 2006 році закону «Про захист тварин від жорстокого поводження»
Німеччина: все під контролем
- Інтереси тварин в Німеччині захищаються Законом про захист тварин. Німеччина першою в світі включила до Конституції (в 2002 році) статтю про права тварин, виділивши в юриспруденції спеціальну галузь «Права тварин». У країні діють спеціальні Розпорядження за змістом кішок і собак, в яких по пунктах розписані всі обов’язки власника, аж до того, що «місткості для пиття і корми мити щодня», «домашнім кішкам давати спеціальну траву або її рівноцінний замінник», «кішки повинні мати можливість дивитися з вікон »і т.д. Тут офіційно визнана професія «Захисник тварин», зростає попит на послуги зоопсихологів. Будь-який доброчесний бюргер може повідомити в поліцію про факти жорстокого поводження з тваринами або неправильного їх змісту.
- У Німеччині заборонені тренування собак на злобу, цькування їх на інших тварин, собачі бої, а щоб завести вдома собаку бійцівської породи потрібно спеціальний дозвіл. Багато німців вважають за краще добрих собак, їх ще називають соціальними, а також дворняжок, вважаючи, що породисті частіше хворіють і не дуже поступливі. Законодавчо в країні заборонено безконтрольно «плодити» домашніх тварин, їх рекомендується каструвати / стерилізувати, що, зрозуміло, дозволяє контролювати їх чисельність. Заборонено також утримання собак на ланцюзі в якості охоронців, купірування вух і хвостів.
Іспанія: ніяких маніпуляцій
- У Цивільному кодексі Іспанії прописано правове становище тварин різних категорій: диких, сільськогосподарських, приручених, домашніх. Домашніх тварин поділяють на тварин-компаньйонів і службових тварин. Кожен вихованець підлягає внесенню до Державного реєстру домашніх тварин за місцем проживання господаря, у якого повинні бути дозвіл і ліцензія, що підтверджують, що він є власником того чи іншого тварини.
- Собаки, кішки та інша домашня живність в будинках іспанців підлягають обов’язковій ідентифікації за допомогою електронної системи: мікрочип імплантують ветеринари не пізніше трьох місяців з моменту народження тварини. Законодавством країни заборонено застосовувати до домашніх тварин заходи фізичного впливу, необґрунтовано завдавати їм страждання, викидати на вулицю. За знущання над тваринами або спробу позбутися від них накладається штраф.
Швейцарія: кожної тварі по парі
- Численні переваги отримали брати наші менші в Швейцарії після прийняття в 2008 році Закону про права тварин. Цей документ дуже докладно регламентує поводження з дикими і домашніми тваринами. Просто так, заради забави, завести вихованця не вийде – необхідно прослухати спеціальний курс і отримати свого роду атестат навчального закладу, який має відповідну акредитацію.
- У законі прописано, що деякі тварини не можуть міститися в домашніх умовах поодинці. Так, власник папуги, хом’яка або морської свинки зобов’язаний підселити до них тварина протилежної статі.
Франція: правила поведінки
- У Франції за законом про охорону природи (від 10 липня 1976 роки) будь-яка домашня тварина має статус майна і істоти, яке вміє відчувати. Поняття «майно» регламентує порядок угод купівлі-продажу, дарування, а термін «чутлива істота» визначає умови утримання вихованця. У законодавстві країни існують акти, в яких докладно пояснюється, що таке «жорстоке поводження» і «неналежне утримання», а також наводяться правила утримання тварин, розміри штрафів та види покарань. Наприклад, жорстоке поводження – це будь-які дії, які можуть завдати шкоди здоров’ю вихованця, в тому числі утримання просто неба, в гаражі, на балконі або залишення собаки в закритому автомобілі.
- За жорстоке поводження з приручених або домашнім тваринам французам загрожує штраф 30 тисяч євро або два роки в’язниці.
Україна: закон і права є – результат в процесі
- В Україні вже кілька років як введений закон про поводження з домашніми тваринами. За ним власник вихованця, або ж просто будь-яка людина не може знущатися або силою утримувати їх, також забороняється вбивати або заподіювати яку іншу шкоду. Крім цього власник повинен доглядати, проявляти увагу і при необхідності надавати ветеринарну допомогу.
- Собаки повинні бути з нашийником і на повідець.
- Якщо ж ці пункти не виконуються, то ця людина може бути оштрафованим або ж в крайньому випадки буде позбавлений волі, крім того тварину заберуть і передадуть до притулку.
Права тварин в Україні захищають зоозахисники, зоозахисних організацій та просто небайдужі люди. Ви запитаєте як? Та дуже просто, зоозахисники та зоозахисних організацій постійно влаштовують різні мітинги і пікети на підтримку тварин, крім цього, вони всіляко намагаються допомогти їм їжею, шукають місце проживання і лікують. Якщо трапляється якийсь випадок насильства або вбивство тварини, то зоозахисники разом з адвокатами подають на цих людей до суду, де мають відмінні шанси змусити цього порушника закону понести покарання. Так, таких випадків небагато, але все ж вони є, і зростання покараних людей за такі проступки з кожним роком зростає.
Висновки
Відносини між людиною і тваринами за останні 60 років змінилися більше, ніж за всю решту історії. І процес ще не закінчений: нинішні борці за права чотириногих серйозно прогнозують юридична «олюднення» звірів.
Ваш вихованець є вашим нерозлучним супутником. І ми прагнемо до того, щоб ви зберігали вірність один одному і залишалися нерозлучними протягом усього життя. При цьому обидві сторони повинні розуміти права іншої сторони і дотримуватися їх протягом усього спільного життя. Адже у тварин теж є права, на які ми повинні звертати увагу.
Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.
Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів
Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин
Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак
Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…