Притулки для тварин. За та проти

Щенки в вольере

З кожним роком в Україні стає все більше бездомних тварин і збільшується кількість притулків. На жаль, на сьогодні немає офіційної статистики, скільки братів наших менших живуть самі по собі, але згідно з останніми дослідженнями, Україна входить в ТОП-10 країн світу за їх кількістю безпритульних собак і котів. Тому досить активно ведуться суперечки про необхідність і доцільність притулків для бездомних тварин в нашій країні.

Велика частина притулків в Україні існує завдяки волонтерам та благодійним внескам

За оцінками експертів, притулки і благодійні організації, розкидані по країні, можуть забезпечити житлом лише 20-30% тварин, до того ж, вони змушені виживати коштом приватних дотацій, благодійних внесків та за підтримки спонсорів. Варто відзначити, що це стосується як державних, так і приватних ініціатив. Крім того, у багатьох містах будь-яких притулків просто немає, і навіть у великих мегаполісах з цим йдуть проблеми. Наприклад, в Дніпрі функціонує лише один притулок.

Собаки в клітці
Собаки в клітці

Чи щасливі тварини в притулку?

Мало хто замислюється, в яких умовах тварини змушені жити в притулку. Як правило, там ними займаються волонтери або люди, які просто не мають ветеринарної освіти, а професіонали в силу свого робочого навантаження не встигають приділити уваги кожній тварині. До цього додається тіснота і рідкісні прогулянки, неможливість забезпечити індивідуальний підхід до кожного вихованця, нерідко сам стан приміщення.

З іншого боку, всіх тварин-мешканців у притулку в обов’язковому порядку стерилізують, при необхідності лікують, роблять їм щеплення. Чого не скажеш про вуличні тварин, які не тільки змушені терпіти бліх, самим заліковувати свої рани, як ми звикли думати, а й часто можуть переносити небезпечні, в тому числі для людей, хвороби. Але і не всі тварини, які потрапляють до притулку, можуть там жити – багатьом з них, особливо хворим або потерпілим, необхідні особливі умови, які практично неможливо забезпечити поза дорогою ветклініки або затишного будинку.

Часто самому притулку взяти до себе тварину буває дуже невигідно і проблематично: це стосується так званої екзотики (змій, лисів, породистих кішок і собак). До таких підопічним потрібен особливий підхід і більші грошові вливання для їх утримання. А прилаштувати їх потім до порядного господаревя – завдання підвищеної складності. Потрапити тваринам в будь-які притулки не так вже й просто: багато хто з них не беруть до себе в підопічні звірів з вулиці або з рук без документів і попереднього огляду з висновком. Взяти вподобану тварину також буває іноді складно: з потенційними власниками можуть проводити співбесіду, пропонувати оплатити ветеринарні послуги, обов’язкові вакцинації.

Собаки в приюте
Собаки в притулку

Розплідник як засіб заробітку

Окремо варто згадати в цьому світі численні станції, які отруюють і “концтабору для собак”. Велика кількість тварин знаходяться в притулку до самої смерті: часто це пов’язано зі складною хворобою або старістю. Адже часто відвідувачі не готові забирати собі того чи іншого вихованця, знаючи про його дефектах і не бажаючи з ними возитися. Говорячи про притулки, не можна виключати і корупційну складову, адже в них «крутяться великі гроші». Наприклад, дуже часто збираються пожертви для тварин, яких насправді не існує або вже немає в живих. Проте, сьогодні, притулок є чи не єдиною альтернативою для тих тисяч бездомних тварин, які змушені виживати в суворих вуличних реаліях.

Кішки в притулку
Кішки в притулку

Висновок – притулки для тварин потрібні

Обговорюючи необхідність притулків для бездомних тварин, непросто зважити всі “ЗА” і “ПРОТИ”, але можна впевнено сказати, що наявність таких позитивно позначається на здоров’ї і загальному стані вихованців. Як свідчить статистика, кількість бездомних звірів, які знайшли свій новий будинок, зростає, адже притулок – це їх тимчасовий притулок, яке допомагає їм знайти майбутнє.

Автор: Олександр Борищук, зоозахисники, активіст

ФОТО 01ФОТО 02ФОТО 03ФОТО 04

Читайте також

В окупованому Криму знаходять мертвих дельфінів з ножовими порізами

Біля берегів окупованого Криму волонтери Центру порятунку морських ссавців знаходять…

Читати повністю >

Хом’яки опинилися під загрозою вимирання

Європейські хом’яки (інша назва – звичайні) опинилися під загрозою вимирання…

Читати повністю >

Тварини можуть передчувати землетруси – дослідження

Десять європейських вчених спільно провели дослідження на шести коровах, п’ятьох…

Читати повністю >
btn-up