Топ 3 проблем птахів взимку: поради у підгодівлі птахів

Напевно всі ми в дитинстві разом з батьками робили годівниці для птахів, і як тільки наступали холоди, вивішували їх на дерево біля будинку, і потім кожен день підсипали туди їм крупи і хліб. Але чи замислювалися ми хоч раз з якими проблемами стикаються птиці взимку?
До птахів багато хто ставиться зі зневагою: вони нібито не приносять ніякої користі, а тільки розкидають сміття, поширюють хвороби і бруднять машини і пам’ятники. Насправді в міській екосистемі птиці відіграють важливу роль: винищують комах і переносять насіння рослин. Взимку через те, що більшість традиційних джерел їжі стає недоступно, птиці страждають від голоду. Разом з експертами розбираємося, чому встановлювати і наповнювати годівниці – це хороша звичка, яка в підсумку допоможе зробити місто краще.
«Категорія птахів, що зимує поряд з людиною – це міські птиці: горобці, голуби, качки. Без людської участі їм дуже важко виживати, бо в цей час року в природі практично немає необхідних їм кормів. Сміттєві баки і звалища не розв’язують проблему хорошого прожитку, тому потрібно обов’язково підгодовувати цих міських пернатих. Для них підійдуть зернові суміші із зоомагазину, можна купити на ринку зерно – пшеницю, ячмінь, можна давати крупи – перлову і вівсяну, неочищене просо, в невеликій кількості не смажене насіння і білий хліб », – розповіли в зоопарку Красноярська.
Восени більшість птахів живуть у наших краях відлітають в ті місця, де навіть зимою тепло. Це не обов’язково Південь, наприклад це можуть бути Скандинавські країни, берега яких омивається теплою течією і тому ніколи не замерзають, віддаючи своє тепло узбережжю.
Але давайте ж розберемося і з проблемами, з якими стикаються птиці, які залишаються зимувати в Україні.
Відсутність голуб’ятників або інших споруд, де б змогли жити птиці.
- Більшість птахів ночує, де доведеться, аби це місце було для них теплим. Співочі птахи, такі як кардинали, зяблики, і блакитні сойки, як правило, шукають ділянки густій рослинності – ожини, шипшини, виноградної лози. Крім того, для ночівлі ці птахи можуть вибирати стіни, повиті плющем. Інші співочі птахи – дятли, кропив’яники, повзики, горобці і синиці – намагаються знайти різні поглиблення і порожнини, схожі на їхні власні гнізда.
- Проте, всі ці притулку самі по собі не здатні зберігати тепло птахів в довгі зимові ночі. Птахи виробили кілька інших біологічних механізмів (оперення, луската шкіра) і моделей поведінки, які допомагають їм вижити в холодні періоди року.
Холод і голод – вороги номер один для птахів.
- Давно відомо, що багато птахів гинуть взимку не через холод, а через відсутність звичного повноцінного харчування. Тому, для збереження популяції птахів, багатьом з них необхідна підгодівля.
- Зима – важкий час року для всіх птахів, але не через холод і морози, а через те, що з настанням холодів зникає або значно скорочується їх кормова база. Для того, щоб не замерзнути їм потрібно багато енергії для зігрівання, а для цього потрібно постійно поповнювати її – харчуватися, причому найчастіше за і більше, ніж в літній період часу. Зимовий день короткий і час на пошук їжі у птахів небагато. Тому птиці прагнуть туди, де простіше знайти корм і можна сховатися від зимової холоднечі – в міста, селища, села ближче до людей.
«У сильні морози можуть загинути дрібні птахи – синиці, горобці, – розповідає Олександр Шепель, доктор біологічних наук, професор кафедри зоології хребетних і екології біологічного факультету Пермського університету. – Мало того, що зараз холодно, але ще і світловий день короткий. Птахи не встигають за цей час зібрати достатньо корму. У наших широтах їх можна підгодовувати. Горобці – їдять все. Синицям підійде несолоне сало і несмажене насіння соняшнику. Чи переживе птах зиму, залежить від багатьох чинників, в тому числі від її віку, стану здоров’я ».
- Холод – один з головних ворогів птахів, адже не всі птахи встигли за літо накопичити жирові запаси, і в більшості, саме слабкі помруть першими. З холодом і допомогою в боротьбі з ним ми майже без сили, адже більшість птахів люблять жити на волі, і в житті не будуть жити в якомусь приміщенні.
Вік, вороги і нещасні випадки
- Середня тривалість життя птахів невелика, причому у дрібних видів вона набагато нижче, ніж в великих, особливо хижаків. Середня тривалість життя дорослих співочих птахів становить 1-2 роки, для куликів, чайок і інших видів середньої величини, з одного кладкою в сезон, – 2-3 роки, для стрижів – 4-5 років.
- Вороги є у всіх птахів. У місті небезпеку для птахів несуть коти, адже коли птахи шукають їжу, то вони літають на різні сміттєзвалища, де їх уже чекають коти. Крім цього, людина теж є ворогом птахів, адже іноді люди відстрілюють або ловлять їх для інтересу або ж полюють за ними.
- Загибель осілих видів можуть викликати сильні морози. Однак в місцях зимівлі перелітні птахи страждають навіть від заморозків. Зокрема, важко доводиться мешканців водойм при утворенні льоду в Прибережне смузі морів і озер. У таких випадках птахи змушені триматися на глибоководних ділянках, де, як правило, голодують.
Кілька правил підгодівлі птахів, які будуть вам корисні:
- Якщо ви не впевнені, що зможете щодня наповнювати годівницю, не вішайте її. Одноразова підгодівля – це не підгодівля. Так само як посаджене дерево потрібно поливати, повішену годівницю треба весь час тримати з кормом.
- Не вішайте багато годівниць, особливо далеко від будинку. Краще повісити одну в своєму палісаднику, на балконі або за вікном, щоб вона була легко доступна. Птахи її швидко знайдуть і будуть відвідувати. Якщо ви розвісили годівниці в лісі, не забудьте їх прибрати з настанням весни. Інакше вони перетворяться в картонний і пластикове сміття.
- Не варто робити годівниці яскравими – це недоречно взимку з її м’якими приглушеними фарбами.
- Найдоступніший і універсальний корм для всіх що зимують птахів – насіння соняшнику, обов’язково сирі. Також можна розвісити на дроті або мотузці шматочки несолоного сала – для тих птахів, яким необхідна тваринна їжа.
- Конструкція годівниці не має значення. Важливо тільки, щоб корм не заносило снігом. Звичайно, дерев’яна годівниця-будиночок довговічніше, ніж пластикова пляшка або картонний пакет з прорізами.
- Не сипте в годівниці крупу: пшоно, перловку і тому подібне. Птахи, крім голубів, їх взагалі не їдять. Не варто також класти шматки хліба – їх важко клювати, особливо на морозі.
- Корм необхідно оновлювати приблизно кожні два дні, при цьому очищаючи годівницю від залишків старого.
- Годівниці краще встановлювати на висоті півтора метра від землі на віддалі від доріжок і стежок – щоб птахи не лякалися перехожих. Вони повинні бути без гострих країв, про які птахи можуть пошкодити крила.
Висновки
Зима для пернатих – найважча пора, адже птиці стикаються не тільки з проблемою холоду і голоду, також існує небезпека бути з’їденим або убитим людиною. Щоб допомогти птахам, що зимують, необхідно постійно підживлювати їх протягом зими. На спорудження годівниці з підручних матеріалів піде трохи часу. Головне – надалі годувати птахів постійно. Нерегулярне наповнення годівниці може викликати загибель звикли до підгодівлі пернатих. У другій половині зими, коли велика частина зимових ягід і плодів з’їдений або пропала, додаткові підгодівлі особливо важливі.
Годуєте птахів взимку!
Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем.
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.
Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів
Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин
Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак
Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…