Міські птахи: плюси і мінуси

Стая голубей вокруг человека

Всі ми думаємо, що велике місто повністю витіснив диких і не приручених тварин, але це зовсім не так, птиці відмінний тому показник. Десятки видів птахів живуть у містах України, але чи добре це, чи ні, давайте розберемося.

Жителі українських міст зауважують: з кожним роком урбаністичний шум розбавляють все нові і нові пташині співи.

“Пернаті, що мешкають в містах, називаються птахами-урбаністів. Відрадно, що таких птахів в Україні з кожним роком стає все більше. І тому є пояснення: по-перше, збільшується рівень культури стосовно пернатих. А по-друге, самі міста дорослішають, обростають новими парками, міські дерева стають вище і це приваблює нові види. За дрібними пташками обов’язково слідують більші хижаки. І так по ланцюжку далі і далі. Чим старше місто, тим багатше його пташине населення, що нам блискуче демонструють старовинні європейські міста, “- пояснює директор ландшафтного парку« Меотида », орнітолог Геннадій Молодан.

Які птахи живуть в містах України?

Голуб

Вони сидять на проводах, ходять по тротуарах, літають зграями над будинками і живуть разом з нами вже тисячі років.
Людські будинки нагадують міським голубам рідні скелі і вони охоче гніздяться в навісах, на горищах, в технічних отворах будинків і так далі. Будинки значно тепліше скель, тому у голубів істотно збиті біологічний годинник, часом навіть в лютому можна побачити голуба з гілочкою в дзьобі.
Голуби – єдині птахи, які можуть пити воду всмоктуючи її. Зверніть увагу наступного разу, коли ви побачите ту голуба, він п’є з калюжі. На відміну від качок, горобців, гусей та інших – голуб не буде закидати голову, щоб вода стікала вниз горлом, він собі встромив дзьоб і п’є.

Голубь

Горобець

Пташина зграя, не потребує реклами. Повсюдний співак, часто, занадто занудний своїми короткими криками і постійною присутністю. Птахи настільки прижилася з людьми, що, практично не живе поза населеними пунктами.

Воробей

Велика Синиця

Теж вельми поширений птах, житель лісової, але останнім часом все частіше залишається в містах. Влітку, більшість синиць відлітає в ліси, але є якийсь відсоток, який так і залишається поруч з людьми.

Большая Синица

Синиця гаички

Найменший підвид Синиці. І, один з найбільш спритних. Досить нечисленний вид. Бували дні, коли за кілька годин, проведених у годівниці, я не зустрів жодної птиці цього підвиду.

Синица Гаичка

Грач

Досить велика, крикливий птах, сімейства Вранова. Біч полів, городів і тд. На подив, птицю складно сфотографувати. При напрямку в її бік об’єктива, вона поспішає сховатися. Рефлекс на генному рівні, на зброю. Розмножуватися починає в березні. За сезон може поставити на крило два виводки. Це чудо було відзнято в селі Воскресенське, Дубенського району.

Грач

Сіра ворона

Ще один представник воронових. Який не потребує коментарів. Відомий своїм огидним характером, злісним настроєм і боягузтвом. Птах – руйнач гнізд і полів. Але вона не винна, така вже у неї природа. До речі, теж полохлива настільки, що рідко підпускає на відстань фотознімку. Але тут мені пощастило.

Серая Ворона

Шпак

Одна з найбільш ранніх птахів, що прилітають до нас в гості, на літо. Весь квітень і добру частину травня дає про себе знати різкими криками і потріскування. Горлопанили по чому даремно, так, що весь ліс на вухах стоїть. Любить пародіювати крики дятлів.,грайливий і активний птах. Одна з найбільш корисних птахів для людей. Поїдає комах-шкідників. Завжди бажаний гість у нашому саду.

Скворец

Качка Крижень

Всі Ми прекрасно знаємо де можна зустріти цих чудових птахів. Вони заспокоюють наші нерви, за ними цікаво спостерігати. Багато з них не відлітають на південь, і зимують біля людини. Найчастіше – фатальна помилка. Качка – перелітний птах, але так як люди їх загодовують, багато хто з них не відлітають на південь, і залишаються на незамерзлих водоймах. Насправді Качок можна годувати хлібом, у них будуть серйозні проблеми з травленням. Та й взагалі, птиця, яку загодували, що не полетить, і має небагато шансів на виживання. Тим більше, якщо зима холодна. Ідеальне харчування для неї – комбікорм … Але, хліб вже міцно закріпився серед людей … Комбікорм просто так не купиш, і в воду не покидаєш.

Утка Кряква

Зараз освоюю техніку знімання цих птахів в русі. Це ой як непросто, але вже є перші успіхи. Дуже ефектно виглядає приземлення і зліт.

Великий Строкатий Дятел

На подив, більшість цих птахів стало перебиратися в місто. Можна ходити годинами і не зустріти жодної птиці в лісі дикому, але варто прийти в парк, і, на тобі – дятел. Про них знають всі і все. Так що, без зайвих слів … Додам лише тільки, що дятли – це не перелітні птахи. А то я як то недавно чув, як батько розповідав синові про те, що вони відлітають на південь … Довелося втрутитися!

Большой Пестрый Дятел

Середній Строкатий Дятел

Це підвид дятла, який потрапив до Червоної Книги. Відрізняється від попереднього дятла трохи меншим розміром і повністю червоною головою. В іншому – такий же представник свого виду. І той і цей дятли зняті в Платонівському парку.

Средний Пестрый Дятел

Чи добре це, що птахи живуть в місті?

«Голуби не так схильні до захворювань, як щури, миші, гризуни, собаки. Якщо заводчик дотримується гігієну в голубника, регулярно дає вітамінами, то вони не хворіють », – пояснює ветеринарний лікар Людмила Шопен.

 Скульптуры - любимое место для помета птиц.
Скульптури – улюблене місце для посліду птахів.

Висновки

Значущість птахів в умовах сучасного міста може бути в чомусь дуже корисним, а в чомусь шкідливим. Птахи в великих містах надають позитивне значення для людини, бувши природним регулятором чисельності шкідливих комах, а також приносять естетичне задоволення, слухаючи і милуючись ними. Але в той же момент є розносник захворювань. Крім цього, напевно, вже всім набрид пташиний послід, адже його потрібно постійно витирати з машин, підвіконь та інших предметів, куди можуть дістатися птиці.

Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем

“Пишу про тварин, їх світ і життя”.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up