Міські птахи: плюси і мінуси

Всі ми думаємо, що велике місто повністю витіснив диких і не приручених тварин, але це зовсім не так, птиці відмінний тому показник. Десятки видів птахів живуть у містах України, але чи добре це, чи ні, давайте розберемося.
Жителі українських міст зауважують: з кожним роком урбаністичний шум розбавляють все нові і нові пташині співи.
“Пернаті, що мешкають в містах, називаються птахами-урбаністів. Відрадно, що таких птахів в Україні з кожним роком стає все більше. І тому є пояснення: по-перше, збільшується рівень культури стосовно пернатих. А по-друге, самі міста дорослішають, обростають новими парками, міські дерева стають вище і це приваблює нові види. За дрібними пташками обов’язково слідують більші хижаки. І так по ланцюжку далі і далі. Чим старше місто, тим багатше його пташине населення, що нам блискуче демонструють старовинні європейські міста, “- пояснює директор ландшафтного парку« Меотида », орнітолог Геннадій Молодан.
Які птахи живуть в містах України?
Голуб
Вони сидять на проводах, ходять по тротуарах, літають зграями над будинками і живуть разом з нами вже тисячі років.
Людські будинки нагадують міським голубам рідні скелі і вони охоче гніздяться в навісах, на горищах, в технічних отворах будинків і так далі. Будинки значно тепліше скель, тому у голубів істотно збиті біологічний годинник, часом навіть в лютому можна побачити голуба з гілочкою в дзьобі.
Голуби – єдині птахи, які можуть пити воду всмоктуючи її. Зверніть увагу наступного разу, коли ви побачите ту голуба, він п’є з калюжі. На відміну від качок, горобців, гусей та інших – голуб не буде закидати голову, щоб вода стікала вниз горлом, він собі встромив дзьоб і п’є.
Горобець
Пташина зграя, не потребує реклами. Повсюдний співак, часто, занадто занудний своїми короткими криками і постійною присутністю. Птахи настільки прижилася з людьми, що, практично не живе поза населеними пунктами.
Велика Синиця
Теж вельми поширений птах, житель лісової, але останнім часом все частіше залишається в містах. Влітку, більшість синиць відлітає в ліси, але є якийсь відсоток, який так і залишається поруч з людьми.
Синиця гаички
Найменший підвид Синиці. І, один з найбільш спритних. Досить нечисленний вид. Бували дні, коли за кілька годин, проведених у годівниці, я не зустрів жодної птиці цього підвиду.
Грач
Досить велика, крикливий птах, сімейства Вранова. Біч полів, городів і тд. На подив, птицю складно сфотографувати. При напрямку в її бік об’єктива, вона поспішає сховатися. Рефлекс на генному рівні, на зброю. Розмножуватися починає в березні. За сезон може поставити на крило два виводки. Це чудо було відзнято в селі Воскресенське, Дубенського району.
Сіра ворона
Ще один представник воронових. Який не потребує коментарів. Відомий своїм огидним характером, злісним настроєм і боягузтвом. Птах – руйнач гнізд і полів. Але вона не винна, така вже у неї природа. До речі, теж полохлива настільки, що рідко підпускає на відстань фотознімку. Але тут мені пощастило.
Шпак
Одна з найбільш ранніх птахів, що прилітають до нас в гості, на літо. Весь квітень і добру частину травня дає про себе знати різкими криками і потріскування. Горлопанили по чому даремно, так, що весь ліс на вухах стоїть. Любить пародіювати крики дятлів.,грайливий і активний птах. Одна з найбільш корисних птахів для людей. Поїдає комах-шкідників. Завжди бажаний гість у нашому саду.
Качка Крижень
Всі Ми прекрасно знаємо де можна зустріти цих чудових птахів. Вони заспокоюють наші нерви, за ними цікаво спостерігати. Багато з них не відлітають на південь, і зимують біля людини. Найчастіше – фатальна помилка. Качка – перелітний птах, але так як люди їх загодовують, багато хто з них не відлітають на південь, і залишаються на незамерзлих водоймах. Насправді Качок можна годувати хлібом, у них будуть серйозні проблеми з травленням. Та й взагалі, птиця, яку загодували, що не полетить, і має небагато шансів на виживання. Тим більше, якщо зима холодна. Ідеальне харчування для неї – комбікорм … Але, хліб вже міцно закріпився серед людей … Комбікорм просто так не купиш, і в воду не покидаєш.
Зараз освоюю техніку знімання цих птахів в русі. Це ой як непросто, але вже є перші успіхи. Дуже ефектно виглядає приземлення і зліт.
Великий Строкатий Дятел
На подив, більшість цих птахів стало перебиратися в місто. Можна ходити годинами і не зустріти жодної птиці в лісі дикому, але варто прийти в парк, і, на тобі – дятел. Про них знають всі і все. Так що, без зайвих слів … Додам лише тільки, що дятли – це не перелітні птахи. А то я як то недавно чув, як батько розповідав синові про те, що вони відлітають на південь … Довелося втрутитися!
Середній Строкатий Дятел
Це підвид дятла, який потрапив до Червоної Книги. Відрізняється від попереднього дятла трохи меншим розміром і повністю червоною головою. В іншому – такий же представник свого виду. І той і цей дятли зняті в Платонівському парку.
Чи добре це, що птахи живуть в місті?
- Думаю ні для кого не секрет, що голуби та інші птахи – перенощики зарази і хвороб. Це пов’язано з їхнім способом життя. Їх основна кормова база тісно пов’язана з людською життєдіяльністю. Вони часто шукають їжу в міських смітниках, скупчуються величезними зграями на площах, тому і перенести людську заразу можуть легко. У зграї голубів можна знайти, якщо добре пошукати, до 90 збудників різних захворювань. Але далеко не все небезпечно для людини.
- Голуби не є перенощиками епідемій і не несуть смерть на крилах сизих. Але факт захворювань є. Куди більше проблем голуби створюють іншим птахам і фінансового благополуччя міста. Голуби можуть заразити птахів на птахофабриці, що призведе до дуже великого відсотка «шлюбу» продукції. Своїм послідом і життєдіяльністю завдають збитків будовам мегаполісів, сильно скорочуючи термін служби будівель.
«Голуби не так схильні до захворювань, як щури, миші, гризуни, собаки. Якщо заводчик дотримується гігієну в голубника, регулярно дає вітамінами, то вони не хворіють », – пояснює ветеринарний лікар Людмила Шопен.
- Розмірковуючи про користь птахів в умовах міста, необхідно враховувати і ту обставину, що багато хто з практичних заходів, що проводяться в місті з метою залучення та спрямованого формування населення птахів, і в першу чергу інтродукція чагарникових і деревних порід, надають загальне позитивне вплив на екологію людини і міські урбоценози. Одночасно з цим присутність птахів в будь-якому великому місті має і велике естетичне і моральне значення. Спів птахів покращують звукове середовище і позитивно впливає на настрій людей, викликає добрі емоції, підвищує працездатність. Птахи – зручний об’єкт екологічного виховання і освіти, і ці функції в місті є також надзвичайно важливим
- Зростання чисельності ворон і голубів приносить шкоду архітектурно-історичних пам’яток, промисловим спорудам і повітряно-транспортним засобам. Багато скульптурні пам’ятники в місті облюбували сизі голуби, особливо якщо поблизу знаходяться місця з їхніми гніздами або території, де населення постійно підгодовує птахів. Патьоки посліду на архітектурних об’єктах історичних діячів, фігури голубів, що постійно сидять на частини, що виступають – підняті руки і голови, – все це не тільки порушує вигляд скульптури, але і різко активізує корозійні процеси під впливом пташиного посліду.
- Багатьом добре знайома картина, коли зграя ворон або галок, паморочиться над куполами церков, тим самим обдираючи позолоту і барвисте покриття будівель. Реставрація та ремонт таких пошкоджень, обходиться державі в чималу суму. Захист від корозії металевих конструкцій (дахів, вентиляційних труб, карнизів), спричиненої пташиним послідом – стала серйозною проблемою для багатьох міст Європи.
- Гніздування граків на опорах ліній електропередач, розташованих в містах, супроводжується аварійними відключеннями електромережі. Тенденція грачіних колоній переселятися з міських скверів на будівельні майданчики заводів і енергокомплексів посилилася в останні роки і, мабуть, незабаром стане серйозною проблемою. Однак уже в даний час деякі з таких урбанізованих колоній стали аварійно-небезпечними, і орнітологи змушені займатися їх переселенням.
- Разом з тим, говорячи про таких птахів, як сірі ворони і сизі голуби, їх значення в житті городян, не можна забувати про те моральну шкоду, який вони викликають своїм масовим перебуванням. Перш за все вони створюють певний дискомфорт в життя міського жителя. Каркають голоси ворон починають звучати на світанку, дратуючи сплячих людей. Пізніше летять на приміські звалища багатотисячні зграї ворон, галок і граків. Увечері зграї повертаються в місто, в традиційно уподобані ними парки і сквери, викликаючи крайнє роздратування перехожих і жителів навколишніх будинків. У період розмноження і особливо появи злітів сірі ворони, охороняючи потомство, стають агресивними. Мешкаючи в великогабаритних цехах машинобудівних і ремонтних заводів, голуби і галки заважають персоналу, що працює, забруднюють відкриті двигуни і машини.
Висновки
Значущість птахів в умовах сучасного міста може бути в чомусь дуже корисним, а в чомусь шкідливим. Птахи в великих містах надають позитивне значення для людини, бувши природним регулятором чисельності шкідливих комах, а також приносять естетичне задоволення, слухаючи і милуючись ними. Але в той же момент є розносник захворювань. Крім цього, напевно, вже всім набрид пташиний послід, адже його потрібно постійно витирати з машин, підвіконь та інших предметів, куди можуть дістатися птиці.
Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.
Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів
Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин
Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак
Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…