Тварини в цирку: наскільки це корисно або шкідливо для тварин. Розбір думок

Цирк вже давно став мистецтвом, яке засноване на виступі. Циркова вистава складається з номерів, окремих закінчених виступів одного або групи артистів, а також дресированих тварин. Саме заради цих виступів і емоцій ми і ходимо в цирк. Але давайте ж з’ясуємо, як почувають себе тварини в цирку.
Слони танцюють полонез, морські леви жонглюють м’ячами, ведмеді їздять на велосипедах, тигр стрибає через палаючий обруч, – атракціони за участю чотириногих артистів, без яких неможливо уявити собі циркову арену, приводять глядачів, особливо маленьких, в захват. Але захисники прав тварин б’ють на сполох, мовляв, циркові трюки протиприродні для диких звірів, а дресирування – це знущання і катування, як і життя тварин в клітках і тісних вольєрах.
Тема присутності тварин на арені цирку обговорюється вже досить давно, і ті, кого вона цікавить, поділилися умовно на два табори. Перші, до лав яких належать в основному працівники циркової сфери, стверджують, що тварини в цирку повинні продовжувати виступати, а другі, переважно зоозахисники, вважають, що це аморально і потрібно чим скоріше припинити подібне неподобство.
Тому, я вважаю, що ми повинні з’ясувати, все за і проти тварин у цирку, або точніше шкодить це їм, чи все ж корисно.
Аргументи за тварин в цирку:
- Якщо брати до уваги всі цирки, то відразу ж стане зрозуміло. що існують нормальні, великі цирки, де тварин люблять і про них дійсно піклуються. Але як то кажуть, у будь-якої монети є інша сторона, і тут це маленькі кочують цирки, які їздять по селах і маленьких містах, показуючи людям різних звіряток. У більшості ситуацій, в таких цирках тварини живуть прямо в машинах, в різних коробках або ящиках, в антисанітарних умовах і часто не доїдають. Але не треба сюди відносити всі цирки, адже в більшості державних або закордонних цирках умови життя для тварин набагато краще, ніж ми думаємо. Їх нормально годують, вони постійно під наглядом ветеринаром, так треба розуміти, що вольєри у них не величезні, але максимально зручні.
“За певних умов, якщо тварина отримує достатньо когнітивних стимулів, і в неволі її життя може бути цілком задовільним”, – стверджує ветеринар Йорг Пфайер (Jorg Pfeifer) з німецького відомства, яке контролює цирки.
- Що робити з тваринами, якщо закрити цирки? Про це майже ніхто не думає, адже всі тварини з цирку вже ручні і дресировані, тобто, якщо їх випустити на свободу, вони помруть, або почнуть нападати на людей. Подібна ситуація склалася зараз і з одеським цирком, який хочуть закрити. Актуальним є питання про те, що ж робити з тваринами, якщо виступи все-таки заборонять. Деякі вважають, що звірів потрібно відправити в зоопарки, інші – що тваринам повинні дати притулок дресирувальники. Але реальність обох варіантів вельми сумнівна.
- Тварини – невід’ємна частина цирків.
“У нас є такі вистави – саме шоу для сцен. Але вони не популярні. Ми в Одесі спробували – складно. Люди не звикли ходити на такі видовища. Хоч пиши” цирк” на сцені, хоч що завгодно пиши. Глядач у нас ледачий, плюс до всього. Я думаю, що якщо зараз прибери класичний цирк, то це буде крах всьому “, – вважає генеральний директор Національного цирку України Людмила Шевченко.
- Дресирувальники реально люблять своїх тварин. Більшості з них довелося виростити тварин з маленького віку, в результаті вони прив’язуються один до одного, і просто ставляться до них, як до своїх дітей.
Ті, які “за”, стверджують, що вони досить часто рятують звірів від вірної загибелі. Наприклад. купують своїх вихованців у не дуже хороших господарів, підбирають покинутих тварин на вулиці, а також приручають диких звірів-альбіносів, які, через неприродного забарвлення не зможуть вижити в звичайному для свого виду місці існування. Дресирувальники кажуть, що люблять своїх підопічних і ставляться до них як до рідних, але зоозахисники не вірять їм. І у них є на це вельми об’єктивні причини.
Аргументи проти тварин у цирку:
Жахливі умови проживання
- У цирків, особливо у пересувних, немає можливості, а часто і бажання робити просторі клітки і вольєри для тварин. У своїх клітках тигри, леви і гепарди можуть зробити лише кілька кроків. А у мавп, які в природних умовах живуть на деревах, немає можливості лазити по ним або спілкуватися один з одним.
- Взагалі в цирках часто не звертають уваги на те, чи живуть той чи інший вид тварин групами або поодинці, і розміщують їх так, як зручніше людям. В результаті у багатьох тварин починаються розлади психіки: вони забиваються в кут або стають агресивними, монотонно розгойдують головою, годинами ходять по клітці або б’ються в її прути і підлогу. Щоб їх заспокоїти використовують різні медичні препарати.
Небезпека для глядачів і дресирувальників
- Через стрес, що виникає під час дресирування, і неправильне утримання, тварини іноді раптово виходять з-під контролю людей і нападають на них.
- Так, 26 травня 2017 року в Білій Церкві Київської області поліція повідомила, що напередодні під час виступу цирку Circus on Ice бурий ведмідь напав на глядачів.
- А 15 березня 2017 року в Прилуках Чернігівської області з цирку, який знаходився в місті на гастролях, втекла левиця, поранивши одного з працівників закладу.
Дуже жорстокі методи дресирування
- Щоб змусити тварин виконувати невластиві їм дії, дресирувальники повинні довести свою перевагу. Для цього часто застосовується фізична сила.
- Тварин часто б’ють, прив’язують, використовують електрошокер.
“Я людина зі здоровим шлунком і міцною головою. Але у мене нудота підступає до горла і все крутиться перед очима від тієї холоднокровною, свідомої, обдуманої жорстокості, від того мучительства, яке криється за дев’яносто дев’ятьма зі ста номерів з дресированими тваринами. Жорстокість як мистецтво пишним цвітом розцвіла в середовищі дресирувальників, “- говорив у книзі Джек Лондон ще в 1917 році.
- Щоб навчити ведмедів танцювати їх ставлять на нагрітий лист заліза і включають музику – тварина починає стрибати від болю. Таким чином у нього виробляють умовний рефлекс – після такого дресирування ведмідь повторює цю поведінка, почувши знайомі звуки. Проти використання тварин у цирках часто виступають ветеринари, які лікують травми, отримані тваринами під час дресирування.
“Я можу це пояснити на прикладі. У дитинстві ми часто бачили, як під веселу музику ведмеді танцюють. І на перший погляд, це дуже смішно виглядає. Але якщо вникнути: як вчать ведмедя танцювати? Це страшно. Це рефлекс, який виховують у дикого ведмедя, ставлячи його на розпеченої платформу, і включають музику “, – пояснив міністр екології України Остап Семерак.
Тваринам краще не доживати до старості
- Коли тварина вже не може приносити дохід цирку через старість, найкраще що може з ним статися – вона потрапить в зоопарк.
- Його також можуть залишити жити в клітці на території цирку або і зовсім забити на м’ясо або продати в мисливське господарство, де його вб’ють для розваги.
Цирк може бути успішним і без тварин
- Найпотужніша циркова корпорація в світі, яка виступає на п’яти континентах, – канадський Cirque du Soleil ніколи не використовувала в своїх виступах тварин.
- Тварин також немає в Zirkus Swamp в Великобританії, Китайському державному цирку, Zirkus Meer в Австрії, Zirkus Ronkalli в Німеччині, Цирку в Мадриді.
Висновки
Тварини в цирку бувають найрізноманітніші: від звичайної кішки до екзотичних папуг. Майже в кожному цирковому шоу на манежі можна побачити собак, кішок і мавпу. А ось слони, тигри, леви – це можливість престижного цирку. Чи повинні бути тварини в цирку? Я вважаю, що повинні, адже в цьому і є фішка цирків, це не означає, що я повністю підтримую всі цирки, де є тварини, цирки, які гноблять і просто знущаються над звірами повинні бути закриті. Але не всі цирки такі, є цирки, де працюють професіонали, які люблять і цінують своїх підопічних і я вважаю, що ми навпаки повинні всіляко сприяти їх роботі і покращувати умови життя для тварин.
Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.
Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів
Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин
Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак
Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…