Усипляння безпритульних собак: всі за і проти

Всі ми любимо гуляти пішки по вулицях свого міста, не поспішаючи розглядаю все навколо, але іноді ми стикаємося з небезпечною проблемою. Це проблема бродячих собак, які заполонили наші вулиці.
Проблема наявності в містах величезних кількостей бродячих собак залишається сьогодні однією з найактуальніших проблем безпеки жителів мегаполісів. У деяких містах поголів’я диких тварин все ж неухильно скорочується. Найчастіше це відбувається багато в чому завдяки активним послідовним діям догхантерів (мисливців на собак), що регулюють чисельність тварин народними, але ефективними, і, що не менш важливо – гуманними і безпечними для людей методами, або за справу беруться органи влади і місцевого самоврядування, активно впроваджують безповоротний вилов бродячих тварин.
Якщо ж звернутися до правової сфері, то Закон України бачить різницю між тваринами – котами і собаками і сільськогосподарськими – тими ж коровами і свинями. Котів і собак вбивати не можна, включаючи і бродячих.
«Законом України« Про захист тварин від жорстокого поводження », прийнятим у 2006 році, а також ратифікованій Верховною Радою Європейської конвенції про захист домашніх тварин в нашій країні заборонений відстріл бездомних тварин. Як сказано в ст. 17, 22 і 24 цього закону, бездомних псів потрібно відловлювати, стерилізувати і поміщати в спеціальні розплідники. Відстріл собак і котів заборонений у нас і Санітарним кодексом наземних тварин і Положенням про контроль популяції бродячих собак, які входять в рекомендації Міжнародної організації з охорони здоров’я тварин (наша країна – член цієї організації). Як виняток підлягають умертвіння тільки окремі собаки, хворі на сказ чи іншими небезпечними захворюваннями », – пояснив юрист Михайло Бочкарьов.
Але попри це, в багатьох містах України практикується вилов і усипляння собак, тому давайте ж розглянемо всі за і проти такого способу вбивства собак.
Аргументи ЗА усипляння собак:
- Від бродячих тварин занадто багато різних проблем. Вони ж не просто лякають людей, хоча і це важливо, але ж ще і розносять різні інфекції. Навіть якщо ми стерилізуємо їх і випустимо на колишнє місце проживання, то вони все одно залишаться можливим джерелом небезпечних хвороб. Крім цього, за цими тваринами ніхто не доглядає і не прибирає, і ймовірність, що заразитися глистами або блохами дуже велика.
- В Україні є багато притулків, але в них катастрофічно не вистачає місць. В основному у великих містах працюють кілька притулків, кожен з яких може вмістити від декількох сотень до декількох тисяч тварин. Велику частину роботи по стерилізації та прибудові тварин виконують волонтери. А що робити з іншими собаками, яким не вистачило місця в цих, про це ніхто не думає.
- Варто також нагадати, що собаки також хочуть їсти, і якщо їх ніхто не підгодовує, то вони починають шукати їжу на смітниках. Все це супроводжує розведення щурів і інших неприємних тварин. Екологічна вигода наявності собак в поселеннях людини для щурів більше, ніж шкоди: по-перше, собаки винищують кішок – основних хижаків, які видобувають щурів в містах, по-друге, покращують доступ гризунам до корму шляхом розтягування покидьків із сміттєвих контейнерів, розриваючи і розкидаючи пакети зі сміттям. Тому, популяції щурів часто отримує користь від взаємодії з популяціями собак.
- Крім цього, також бувають випадки нападу скажених собак. Наприклад, в Миколаєві скажена собака покусала 12 осіб. Так, нехай зоозахисники і будуть кричати, що це поодинокі випадки, але все ж вони час від часу бувають, і тоді багато людей змушені потім місяцями лікуватися, а деякі навіть стають інвалідами.
Аргументи проти усипляння собак:
Бродячі собаки не нападають самі, їх потрібно спровокувати.
- Собаки охороняють свою територію – здасться їм, що ви порушуєте – покусають. Собаки захищають цуценят, які сидять чорти знає в якій смердючій норі – проходите мимо, можуть покусати. Їхатиме дах від гормонів по весні – покусають. Собаки інстинктивно переслідують швидко рухомі об’єкти – автомобілі, велосипедистів, ролерів. У собак також є інстинкт переслідування і кусати тих, хто боїться і тікає, наприклад, дітей. Собаки сприймають світ зовсім не очима як люди, а через нюх – розрізняючи найтонші нюанси запахів, недоступні людям. Собака може покусати, якщо їй не сподобається запах – наприклад, духів. І це все зробить абсолютно здорова, чи не скажена собака. Тому, ведеш собаку, обійди й точно не провокуй, щоб потім не кричати, що вони тебе покусали.
Знищення собак зовсім необов’язково – є гуманні способи боротьби з бездомними псами. Наприклад, стерилізація.
- У багатьох країнах Європи і світу вже давно працюю програми стерилізації, коли відловлених собак спочатку стерилізують, а потім намагаються знайти їм новий будинок або ж випускають. Ви запитаєте, навіщо ж їх ловити, якщо ми їх відпустимо, та тому що вони вже не зможуть розмножуватися і зможуть жити далі.
Замість вилову або стерилізації, можна допомогти бездомним собакам знайти свій новий будинок.
- По всьому світу вже давно практикується створення груп в різних соціальних мережах, де люди самі намагаються знайти новий будинок для бездомних тварин.
Висновки
Загалом, поки проблему бродячих собак кожен змушений вирішувати сам – хтось береться за рушницю, а хтось підбирає тварину додому. Але і ті, й інші варіанти – це поодинокі випадки, з огляду на те, скільки бездомних тварин мешкає в країні. Тому без серйозного контролю з боку держави це питання вирішити не вдасться. Боротьба з бездомними собаками – процес, безсумнівно, вимагає комплексних заходів. Знищення смітників, більш жорстке законодавство для собаківників, штрафи жалісливих громадян, які кормлять, крім цього потрібно розвивати притулки і виділяти їм фінансування, щоб собаки могли жити в нормальних умовах, поки їм не знайдуть нову родину.
Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.
Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів
Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин
Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак
Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…