Як багато розуміє ваша собака?

Собака сидит напротив человека

Собака друг —  людини. Вона прекрасно навчається командам, завжди встане на захист свого господаря, а службові собаки завжди готові рятувати людей, виявляти вибухівки, наркотичні речовини та зброю. Як відбувається навчання собак і, головне, чи розуміють вони людську мову, емоції і міміку. Давайте розбиратися.

Чи розуміє ваш пес те, що ви йому говорите?

Господарі собак міцно переконані, що їх «хвостаті друзі» розуміють майже всі, що вони їм кажуть. Вихованці реагують на людську мову, виконують всі команди, навіть, можуть відповідати своїм гавкотом. І тут є наукове підтвердження. Останні експерименти дослідників з Будапештського університету вказують на те, що пси в якійсь мірі здатні відрізняти не лише інтонації людського голосу, а й самі слова. Аттіла Андікс і його колеги вже давно вивчають взаємну комунікацію собак і людей. Кілька років тому вони написали про цей феномен в журналі Current Biology, де стверджували, що собачий мозок сприймає емоції в людському голосі майже так само, як мозок і людини. Дивно, чи не так?

Собаки уважно слухають людину
Собаки уважно слухають людину

Як це відбувається у них в голові?

Коли людина чує когось, він відразу може зрозуміти в якому настрої говорить співрозмовник: сумний тон, радісний, щасливий або злий. Для цього нам навіть не треба вслухатися в слова у людини в мозку є спеціальна область, яка дозволяє оцінювати голос іншої людини. Щось схоже є і собак. Аналіз голосу, причому, відбувається в подібних зонах мозку. У наступних експериментах учені вирішили піти ще далі і перевірити, як мозок собак аналізує інтонації і звучання конкретних слів. Тринадцять домашніх псів чотирьох різних порід поміщали в томограф і прокручували їм запис з різними словами, нейтральними (наприклад, «ще») і з позитивним значенням (на кшталт «розумниця», «молодець» і т. Д.). Зрозуміло, що ці слова були з тих, за допомогою яких господарі спілкуються зі своїми собаками.
Деякі вчені вважають, що саме ліва півкуля у тварин сильніше реагувало саме на значення слів: незалежно від інтонації, похвала викликала в ньому сильнішу відповідь, ніж у правій. З нейтральними ж словами таких між півкульних відмінностей не з’являлося. З іншого боку, на інтонацію сильніше відгукувалося вже права півкуля. Тобто загальну інтонацію мови і звучання конкретних слів аналізують різні області собачого мозку.

Собаки на томографії
Собаки на томографії

Що саме розуміє собака?

Дослідження показали: схвальна інтонація викликала більш узгоджену активність в центрах слуху і в центрах системи підкріплення, які відповідають за очікування нагороди й задоволення. Тобто собаки, аналізуючи окремо інтонацію і звучання окремих слів, можуть поєднувати одне з іншим, роблячи свої висновки щодо того, наскільки добре вони виконали завдання і наскільки добре себе вели. Це не означає, що пси розуміють значення окремих слів, просто ми, коли їх хвалимо, використовуємо найчастіше певні вирази, і собаки, ймовірно, запам’ятовують деякі зі слів, які найчастіше звучать зі схваленням, і згодом відрізняють їх від всіх інших.
З цього можна зробити висновок:

Собаки дійсно нас глибоко розуміють. І нехай на рівні міміки, емоцій і жестів, але це  не мало! А домашні собаки навіть здатні відрізняти деякі слова. Тут вже виникає інше питання, звідки у них така здатність? Чи була вона вже у диких предків собак або ж з’явилася в результаті штучного відбору людиною найбільш тямущих особин. Науці це поки невідомо.

З цього можна зробити висновок:

Собаки дійсно нас глибоко розуміють. І нехай на рівні міміки, емоцій і жестів, але це не мало! А домашні собаки навіть здатні відрізняти деякі слова. Тут вже виникає інше питання, звідки у них така здатність? Чи була вона вже у диких предків собак або ж з’явилася в результаті штучного відбору людиною найбільш тямущих особин. Науці це поки невідомо.

Автор: Павло Джульбарс, собакознавець з десятирічним стажем.

ФОТО 1, ФОТО 2, ФОТО 3

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up