Зелена енергетика і її вплив на екосистему і тварин. Кілька думок.

“Зелена” енергія вже давно стала трендом в Європі і по всьому світу, і ось уже кілька років активно починає впроваджуватися в Україні. Але чи все так добре, як кажуть про “Зелену” енергію, і чи безпечна вона для нас і навколишнього середовища?
Світ сучасної енергетики є основною умовою для розвитку різноманітних галузей промисловості. У свою чергу, енергетика є серйозним джерелом несприятливого впливу на людину і навколишнє середовище. Цей вплив позначається на атмосфері, за рахунок високого споживання кисню, викидів газів, твердих частинок і вологи. Тому виникла «зелена енергетика» – це енергія, яка несе низький ризик заподіяння шкоди навколишньому середовищу.
«Зелену» енергію отримують від природних джерел, таких як сонячне світло, вітер, дощ, річки, рослини, морські водорості і геотермічного тепло. Ці енергетичні ресурси поновлювані, тобто заповнюються природним чином. Викопне паливо же – обмежений ресурс, який зменшується в міру використання, і для того, щоб він з’явився знову, знадобляться мільйони років.
Ось 6 найбільш поширених видів «зеленої» енергії:
- Сонячна енергія.
- Енергія вітру.
- Гідроелектроенергія.
- Геотермальна енергія.
- Біомаса.
- Біопаливо.
Поновлювані джерела енергії також надають набагато менший вплив на навколишнє середовище, ніж викопне паливо, побічним ефектом використання якого є парникові гази, що сприяють зміні клімату. Отримання викопного палива, як правило, вимагає або розвиненою гірської промисловості, або глибокого буріння землі, часто в екологічно чутливих місцевостях.
Серед головних аргументів за активний розвиток альтернативної енергетики – формула «зелена» енергетика = чиста енергетика. Але чи так це?
- По-перше, «Теплова енергетика виробляє в Україні до 80% викидів парникових газів, – розповідає директор з питань інформації та зв’язків з громадськістю асоціації« Український ядерний форум» О. Кошарна. – А якщо говорити про електростанції, що працюють на вугіллі, то тут викидаються ще й шкідливі речовини на зразок окислів сірки, азоту. Більш того, радіоактивного вуглецю у викидах вугільних електростанцій незмірно більше, ніж в тих, які віддають навколишньому середовищу атомні електростанції». Саме теплову енергетику і слід було б в першу чергу заміщати альтернативною. Але великі «зелені» об’єкти вимагають наявності і теплових електростанцій в якості маневрених потужностей.
- По-друге, існує поширена ідея – будувати «зелені» об’єкти замість АЕС, які нібито треба поступово виводити з експлуатації через небезпеку «мирного атома». Але замінивши атомну станцію еквівалентними їй по продуктивності вітровими або сонячними, знову-таки доведеться будувати додаткові потужності. І збільшити кількість спалюваного вугілля або газу, а з ними – обсяг шкідливих викидів. Вийде, що екологічно ми не виграємо, тим більше що в Україні АЕС викидають менше 15% шкідливих речовин від дозволеного нормами. А що стосується небезпеки АЕС, то, за словами О. Кошарної, Чорнобильська катастрофа стала суворим уроком для всього світу, який привів до вироблення абсолютно нових підходів до забезпечення безпеки. Є й проблема відпрацьованого палива. Але О. Кошарна пропонує розглядати його не як відходи, а як цінна сировина для майбутніх поколінь реакторів. Тому Україна і будуватиме на своїй території централізоване сховище для відпрацьованого ядерного палива.
- По-третє, утилізувати потрібно не тільки відпрацьоване ядерне паливо, але і фотоелементи, використовувані в сонячних батареях. А вони містять небезпечні речовини на зразок токсичного кадмію. Вітрові електростанції «радують» іншим типом забруднення – шумовим. Причому крім звуку в чутному діапазоні вони генерують ще і інфразвук. Людина його не чує, зате його чують і бояться птиці, які переселяються подалі від таких сусідів. Деякі вчені вважають, що цей звук може викликати у людини панічні атаки.
- По-четверте, виникає голод від використання зеленої енергетики. За даними ООН, в минулому році від хронічного недоїдання страждав кожен восьмий чоловік в світі – всього голодуючих нарахували понад 840 млн. І при цьому вже десятки років серед основних причин глобального дефіциту їжі і високих цін на неї називають масове використання сільгоспкультур для виробництва біопалива. Образно кажучи, мільйони гектарів родючих земель замість того, щоб годувати людей, наповнюють баки автомобілів.
- По-п’яте, зелена енергетика впливає на клімат. Вітрогенератори виробляють енергію за рахунок відбору її частини у вітру. Чому швидкість вітру повинна хоч трохи, але падати. Питання лише в тому, скільки буде цих електростанцій, які площі вони будуть займати і коли середня швидкість вітру істотно знизиться і призведе до зміни клімату.
Висновки
«Зелена енергетика» це хороша альтернатива більш шкідливим джерелам енергії, але яка теж має свої недоліки, які вже проявляються зараз, а що буде коли «Зелена енергетика» повністю замінить звичайні джерела енергії, ніхто не береться стверджувати.
Автор: Владислав Левченко, колишній працівник зоопарку, екоактивісти, зоозахисники з 10 річним стажем.
“Пишу про тварин, їх світ і життя”.
Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів
Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин
Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак
Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…