Міжнародний досвід боротьби з безпритульними тваринами: як вирішують проблему у світі

безпритульні тварини

Закон про покарання тих, хто знущається з тварин вперше в Європі було прийнято у Великобританії в 1822 році. Після неї покарання за жорстоке поводження з тваринами на законодавчому рівні ввела Польща. І тільки через століття, у 1953 році, була заснована Всесвітня федерація захисту тварин, а в у 1959-му заснували Міжнародне товариство захисту тварин. Ці організації об’єднались в одну в 1981-ий, і через рік був прийнятий історичний документ – Всесвітню хартію природи, в якій закріпили норму, що всі живі істоти мають право на безпечне існування. Норма стосується усіх країн без винятку.

Першою Європейською країною, яка закріпила захист тварин на конституційному рівні була Німеччина. відповідний закон вона прийняла у 2002 році. Детально про шляхи країн до гуманного вирішення проблеми безпритульних тварин читайте у матеріалі Зооварти.

Федеративна Республіка Німеччина


Окрім прийнятого у 2002-му положення про права тварин та гуманного до них ставлення, у Німеччині діють відповідні закони про захист тварин й розпорядження про утримання собак. У них навіть виділяють окрему галузь у юриспруденції – «права тварин». Є й адвокати – спеціалісти у цьому праві.

Щодо розв’язання проблеми з безпритульними тваринами, то у Німеччині серйозно зайнялись лише в 1990-х роках. Ініціативні громадські організації почали активно діяти в кожному регіоні країни.
Так, закон зобов’язує чіпувати тварин. У разі, якщо собака втік і таки знайшовся, то його господарів можуть оштрафувати до 25 тисяч євро за недбальство. Максимальний розмір загрожує тим, хто виставив тварину на вулицю.

На вулицях німецьких міст зустріти безпритульного собаку – це рідкість. Буває таке, що від тварин відмовляються, але всі такі тварини перебувають у притулках і чекають поки їх не забере новий господар. Загалом по всій країні таких собак не більше сотні.

Держава не надто допомагає притулкам, однак німці досить часто купують там тварин, а на виручені кошти й утримуються інші хвостаті мешканці.

Стерилізація собак у ФРН відбувається в обов’язковому порядку. Одна є проблеми з безпритульними кішками, їх розвелось досить багато, тому влада вирішує питання щодо введення обов’язкової стерилізації бездомних котів та кішок.


Нідерланди


У цій країні питанням безпритульних тварин почали займатись ще з 1864 року, коли з’явилась перша асоціація захисту тварин. Перший притулок побудували у 1877 році в Гаазі. До речі, і асоціація і притулок досі працюють.
Нідерланди часто називають країною з “нульовим” рівнем безпритульних собак.

Загалом у країні є близько 100 притулків, які щороку утримують у своїх стінах кілька десятків тисяч тварин. Притулками опікуються муніципалітети. Ризиків, що тварина загубиться і не повернеться – доволі низькі. Все через налагоджену систему: знайдених тварин поміщають у притулки, їхні прикмети й фото розміщують на спеціальному сайті. Чіпування собак у Нідерландах є обов’язковим з 2013 року, кішок – необов’язкове.

Взяти тварину з притулку у них вважається гідним вчинком, однак і не досить дешевим. Для того, щоб взяти тварину – доведеться заплатити: за собаку доведеться викласти у середньому 120-180 євро, а за кішку новий господар сплатить від 100-120 євро. Так само платить той, хто віддає тварину до притулку. Всі гроші йдуть на вакцинацію, стерилізацію та меддопомогу.

До того ж, за утримування собаки нідерландці сплачують муніципальний податок, сума якого може коливатися в залежності від кількості собак, які є у власності господаря.


Бельгія


Права й добробут тварин контролюють численні громадські організації, а також жорстоке законодавство.
Усі домашні тварини підлягають реєстрації та чіпуванню – створюється немов справжній собачий або котячий біометричний паспорт.

Господар зобов’язаний забезпечити високий рівень життя для улюбленця, це контролюють активісти і держава. Також у Бельгії існує податок на тварину: за великого пса сплачують близько 10 євро на рік.
Бельгія заробила собі авторитет серед усіх країн, адже культура поводження з тваринами є досить на високому рівні, там взагалі немає на вулицях безпритульних котів та собак. Ба навіть більше, до громадських місць, включаючи транспорт та магазини, бельгійці мають право заходити з тваринами, як з повноцінними членами суспільства.

Фінляндія

Фінляндія – ще одна країна, де проблема безпритульних тварин вважається повністю вирішеною. І вже досить давно.
Згідно зі статистичними даними кожна третя сім’я має домашніх улюбленців.

У країні бажаючих забрати до себе тварину більше, аніж самих тварин, тому часто тварин забирають у сусідній Росії. Безпородисті тварини там популярніші за породисті.

У Фінляндії заведено, що той, хто хоче забрати до себе тварину, має пройти співбесіду з персоналом притулку, його також перевіряють на спроможність утримувати тварину.
Утримування домашнього улюбленця не зовсім дешеве, адже власники зобов’язані обов’язково вакцинувати тварину, регулярно відвозити на медогляди, сплачувати муніципальний збір, який спрямований на облаштування спеціалізованих майданчиків для вигулу. До речі, вигул собак без повідка давно заборонено.

Також фінам заборонено утримувати диких тварин, винятком є павуки та змії.

Польща


У сусідній країні питання з безпритульними тваринами до кінця ще не розв’язали. Їхня чисельність то зростає, то спадає, однак якихось значних проблем не виникає.

Ще в 1997 році там прийняли закон “Про охорону тварин”, який забороняє застосовувати до тварин евтаназію. Тому місцеві органи влади шукали інші шляхи вирішення цієї проблеми.

Польське законодавство не визначає, яка структура чи організація займається виловом бездомних тварин, цим може займатись муніципальна поліція, ветеринарні органи чи просто фізичні особи – вирішує місцева влада.

У країні функціонує мережа притулків для безпритульних тварини, яких є понад 200. За утримування тварин притулкам там платять. У середньому, на один притулок припадає 15 гмін, які підписують з ним угоду і платять за утримання бездомних тварин. Через таку систему притулки для тварин перетворились на бізнес. За інформацією видання Укрінформ, один притулок може отримувати від гмін декілька тисяч злотих на одну тварину. Власники притулків намагаються збільшити кількість своїх утриманців, а умови часто є на низькому рівні.

До котів у Варшаві інше ставлення. Влада вважає, що вони приносять користь, адже знешкоджують гризунів. Котів там не чіпають, але стерилізують.

США

Ще всередині 1970-х років у Штатах було розроблено програму заходів, яка спрямована контролювати чисельність собак і кішок. У програмі зазначені правила щодо реєстрації, догляду, контролю, медичної допомоги тваринам, а також положення про обов’язковий вилов будь-яких тварин, що перебувають на вулиці без контролю. Для цього заснували відповідні служби та мережі притулків.
У програмі також прописані норми за якими господаря можуть позбавити прав на тварину та навіть покарати через жорстоке або неналежне поводження.
На вулицях міст важко зустріти безпритульних тварин, однак це не означає, що їх немає.

Згідно з неофіційними статистичними даними американського товариства “Проти жорстокого поводження з тваринами” (ASPCA), у США до притулків щорічно потрапляють близько 6,5 млн домашніх тварин. В основному, це кішки й собаки. З цієї кількості тварин, близько 3,2 млн тварин знаходять нових власників, інших піддають евтаназії. Таке рішення пояснюється тим, що притулки, які виконують муніципальні програми, мають забезпечувати достатню пропускну здатність і бути завжди готовими до поповнення. У США це вважається гуманнішим, а ніж викинути тварину на вулицю. На противагу цьому, існують організації, які створюють так звані “no-kill” притулки, які стараються знайти тваринам нових власників, аби ті змогли померти своєю смертю.

Австралія

Впродовж минулого століття проблема безпритульних тварин, особливо собак, стояла досить гостро. Зараз зустріти бродячого пса на вулицях міст практично неможливо. Однак є проблема з котами. З 2015 року в Австралії діє програма скорочення популяції бездомних кішок. На реалізацію проекту вартістю близько 750 тисяч доларів було відведено 5 років.

Для розмноження котів у Австралії є всі сприятливі умови: відсутність зими, можливість сховатись у поблизу приватних гаражів та будівель, наявністю величезної кількості дрібних тварин.

Законом прийнято застосовувати принципами найсуворішого контролю, обліку кожної тварини, використання стимулюючих факторів для контролю розмноження і запобігання бродяжництва тварин. Всі дії контролюють муніципальні, державні та громадські організації.

Притулки в Австралії, окрім благодійної допомоги, мають переліки послуг, які можуть надавати муніципалітетам. Зокрема їм оплачують за вилов тварин.Для того, щоб взяти тварину з притулку доведеться офіційно сплатити 200-300 доларів внеску.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up