Чому в 2050 році ви вже не зможете купатись в Чорному морі?

забруднення моря

Пам’ятаєте про велику тихоокеанську сміттєву пляму? Це наймасштабніший водоверть сміття в Тихому океані. Пляма перевищує розміри всієї України. У щось подібне наразі поступово перетворюється Чорне море.

Так, згідно з даними результатів спільних Чорноморських досліджень проєкту ЄС/ПРООН, Чорне море, площею 436 402 км², перебуває у надзвичайно критичному стані. Рівень солоності моря підтримується великим приливом прісної води з найбільших європейських річок: Дунай, Дніпро, Дністер, Дон та інших. Таким чином, Чорне море стало центром “зустрічі” сміття з усіх куточків континенту. Сліди діяльності людини було зафіксовано всюди.

Малюнок з джерела

Науковці досліджували акваторію Грузії, України та Росії спільно з Українським науково-дослідним центром екології моря, Інститутом морської біології НАНУ та Одеським національним університетом ім. І.І. Мечнікова протягом 2017-2019 рр. Дослідження проводились відповідно до вимог Рамкової Директиви про морську стратегію ЄС та з використанням найновіших методик моніторингу (скринінг хімічних речовин і аналіз е-ДНК). З прийняттям цієї директиви ключовим показником здоров’я моря є здоров’я всіх його мешканців: від мікроскопічних водоростей до великих риб. 

В результаті було встановлені шокуючі дані: 83% знайденого сміття у морі – пластик.
На пляжах знайшли пластикові стаканчики, упаковки з-під чипсів і цукерок, недопалки та фільтри, соломинки, ватні палички, пластикові пляшки.
У самому морі – дрібні шматочки пластику, пластикові контейнери, пляшки, пакети, пінопласт. 
Крім того, з річками в море також виноситься сміття: перше місце за кількістю та видом займають пластикові пляшки.

Пластик не може отруїти мешканців моря. Основною його загрозою є перешкоджання системі травлення та здатність вбивати іншими методами: наприклад, задушити або поранити птахів пластиковими пляшками, задушити дельфінів пластиковими плівками, загорнути тюленів у залишки пакетів і залишити тварин вмирати повільно.

За прогнозами вчених, до 2050 року в Чорному морі буде більше пластику, ніж морських жителів. Перешкоджаючи пластиковому забрудненню, людина рятує Чорне море та його мешканців.

Люди мають переглянути свою поведінку щодо відходів. Якщо ми не почнемо хоча б сортувати сміття, то в майбутньому нам доведеться спільними силами інвестувати у видалення величезної сміттєвої плями, яка після знищення морських жителів добереться до нас – людей.

Читайте також

В окупованому Криму знаходять мертвих дельфінів з ножовими порізами

Біля берегів окупованого Криму волонтери Центру порятунку морських ссавців знаходять…

Читати повністю >

Хом’яки опинилися під загрозою вимирання

Європейські хом’яки (інша назва – звичайні) опинилися під загрозою вимирання…

Читати повністю >

Тварини можуть передчувати землетруси – дослідження

Десять європейських вчених спільно провели дослідження на шести коровах, п’ятьох…

Читати повністю >
btn-up