“Цвітіння” водойм: основні причини та боротьба з ним

З кожним роком можна помітити, що водойми країни більше і більше покриваються зеленими водоростями. Відбувається “цвітіння” води, або інша назва цього процесу — евтрофікація.

Евтрофікація водойм — це природне явище, яке проявляється в зміні забарвлення води внаслідок масового розмноження мікроскопічних водоростей. Вода з прозорої стає мутновато-зеленою, а незабаром і зовсім набуває яскраво — зеленого кольору. Масове розмноження фітопланктону викликає зміну забарвлення води.

Найчастіше евтрофікація загрожує водоймам зі стоячою водою, або річкам, які повільно течуть. Навесні, коли вода прогрівається, водорості спливають на поверхню. Впродовж свого активного “життя”, водорості виділяють шкідливі домішки, збагачують воду киснем, вітамінами і біологічно активними речовинами. Але коли вони відмирають, то їхнє розкладання супроводжує утворення токсичних речовин, а їх токсичність дорівнює токсичності блідої поганки.


Спори цих водоростей є стійкими до висихання і з легкістю зимують на дні водойми. Вони теплолюбні. Найінтенсивніше вони розвиваються за температури вище 20°С. Однак найбільший вплив на їх розвиток має надлишковий вміст азоту, фосфору, органічних сполук, що є поживним середовищем для водоростей.
До прикладу, найбільша річка України

Дніпро — не належить до чистих річок, бо всі населені пункти й міста зловживають цією річкою і з усіх територій навколо до річки з сільськогосподарських угідь стічними водами, дощовими й талими водами зноситься вся невикористана органіка, яку використовують для полів.

Вода, яка “цвіте” набуває неприємного запаху. Найактивнішою фазою розмноження водоростей є літня пора. Вони з легкістю можуть покрити всю поверхню. Але найгірше те, що водорості скупчуючись на поверхні, перешкоджають потраплянню кисню до глибин. У результаті цього масово гине риба.

Що робити, коли “цвітуть” водойми?


Згідно з інформацією Держрибагентства, для боротьби з евтрофікацією застосовують органічні та неорганічні альгіциди або механічно видаляють водорості. Для профілактики у водойми можуть вносити мікробіологічні препарати та вселяють хлорелу. Окрім цих методів, є ще один дуже дієвий – зариблення водойм рослиноїдними видами, а саме: товстолоб, короп, білий амур, щука, судак. Такі риби є біологічними меліораторами водойм.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up