Деградація українського чорнозему: хто винен та як зупинити цей процес

В Україні налічується близько 800 видів ґрунтів, понад 60% земельного фонду країни становлять унікальні чорноземні ґрунти. Однак експерти та науковці стверджують, що земельні ресурси нашої країни зведені нанівець і ситуація погіршується з кожним роком: землі все більше втрачають родючість та деградують.


Як повідомляють вчені з Національної академії аграрних наук України, розораність земель нашої країни — найвища у світі та сягає 57% всіх територій країни та майже 80% від сільгоспугідь.


Причини розораності ґрунтів


Діяльність промислових аграріїв можна назвати як гонитва за врожаєм. Вони всіма методами намагаються збільшити показники врожаю та експорту зерна, вони масово засівають поля соняшником, ріпаком та кукурудзою. Впродовж останніх десяти років валовий збір зерна в Україні виріс майже вдвічі до 62 млн тонн. І експерти прогнозують, що це не крайня межа — кількість може зрости до 100 млн тонн. Водночас інтенсивність сільськогосподарського використання земель впливає на зменшення родючості ґрунтів, відбувається переущільнення, руйнування структури, водопроникність та аераційна здатність, що несе екологічні наслідки.

Україна входить у п’ятірку держав за площею чорнозему, посідаючи четверте місце після Росії, США та Китаю. Однак через не розумну політику держави й самовільну діяльність аграріїв ґрунти країни розорані. Найбільше розорані землі у Херсонській області — 90,3%, Черкаській, Кіровоградській, Вінницькій, Запорізькій, Дніпропетровській та Миколаївській областях — 85–87%. Ці регіони потерпають від порушеного балансу між кількістю пасовищ та сіножатей і площами, призначеними для вирощування агрокультур.

— прокоментував ситуацію академік НААН, генеральний секретар ГО “УТГА” Святослав Балюк.

Відбувається значне поширення малопродуктивних, техногенно забруднених і деградованих ґрунтів (до 10-15 млн га). Найбільш впливає на зміни в цій сфері деградаційний вектор — дезорганізація ґрунтових систем і розвиток деградаційних процесів. Розглянемо окремі види деградації ґрунтів. Зниження вмісту гумусу — найбільш істотний, провідний деградаційний процес, який необхідно зупинити. За більш ніж 100-річний період втрати гумусу становлять: у лісостепу — 22%, степу — 20% і поліссі — 19%.

Серед факторів, які спричиняють деградацію земель є (інформація згідно з даними НААН):


Алгоритм дій щодо зупинки деградації земель


Відновлення родючого шару ґрунту — процес доволі довготривалий. Аби досягти нульового рівня деградації має пройти не мало часу. Якщо сьогодні ми перестанемо користуватись землею, то її самовідновлення відбудеться лише після 300-400 років. Основним завданням є не відтворення, а недопущення погіршення стану земельних ресурсів.


Тому для розв’язання цієї проблеми потрібно реалізувати наступні кроки:


1.
Потрібно декілька млн га земель перевести з високоінтенсивного використання у менш інтенсивний режим.


2. Прийняти пакет із 5-ти законодавчих ініціатив. Науковці НААН озвучують цей «набір»:


3. Створити єдиний класифікатор деградації земель


4.
Організувати технологічне забезпечення наукових установ, які займаються питаннями дослідження якості ґрунтів.


5. Забезпечити диференційовану систему фінансування програм та установ з охорони ґрунтів.


6.
Розробити систему моніторингу всіх земель.


7. Підготувати Концепцію та рекомендації щодо забезпечення нейтрального рівня деградації ґрунтів у майбутньому.


8.
Створити ґрунтово-інформаційний центр та пропозиції до ФАО про надання фінансової підтримки.


9. Реанімувати стаціонарні дослідження ґрунтових процесів, режимів, серед іншого й напрямів еволюції ґрунтів за прогнозованої зміни клімату, адаптація землеробських технологій.


10.
Відновити роботу державної комісії з якості ґрунтів.


11. Створити цивілізований ринок землі.

Читайте також

Браконьєри вбили останню у світі самку білого жирафа і її дитинча

У Кенії в заповіднику браконьєри вбили двох рідкісних білих жирафів…

Читати повністю >

У Бучі ув’язнені піклуватимуться про безпритульних тварин

У Бучанській виправній колонії № 85 запустили пілотний проект “Двостороння…

Читати повністю >

Під Житомиром остаточно закрили норкову ферму

Власникам норкової ферми на Житомирщині не вдалося оскаржити рішення про…

Читати повністю >
btn-up