Екодуки – дивовижні мости, які рятують тисячі тварин щороку

екодуки

Природа забезпечила тварин і людей однаковими умовами життя. Проте останніх вона ще наділила інтелектом, розумом та здібностями. Завдяки своїм навичкам та здобуткам цивілізації людина впроваджує технологічні і новаторські засоби для комфортного проживання. І тим самим витісняючи дику природу з її звичних меж.

Що таке екодук?

Будівництво залізниць, магістралей, каналів, ліній електропередач, трубопроводів та інших великих інфраструктурних об’єктів негативно впливають на дику природу. Масивні спорудження чинять штучний бар’єр в екосистемі. Саме тому, аби якось нівелювати свій вплив людство придумало екодуки.

Екодук — це спеціально облаштований міст чи тунель, який дозволяє тваринам безпечно та безперешкодно переходити автомагістралі, залізничні колії тощо. Вони є рятівними елементами і для тварин, і для людей, адже убезпечують від аварій на дорогах.

Різновиди екодуків

Екодуки бувають різних типів: надземні — мости й віадуки, підземні — переходи, через які здебільшого проходять великі тварини, тунелі для земноводних, рибопідіймачі, водопропускні труби — для невеликих ссавців, видри чи борсука, а також зелені дахи — для метеликів і птахів.

Міст для білок, Вашингтон, США.


Естети та ландшафтні спеціалісти зазначають, що екодуки це досить привабливі споруди, які разом із благородною місією прикрашають пейзаж та привертають увагу туристів.

Історія виникнення екодуків та їх поширеність у світі

Перші екодуки було створено у Франції в 1950-х роках. Потім цю інновацію перебрали інші країни. вони є у Німеччині, Нідерландах, Швейцарії, Австрії та Бельгії. На сьогодні ці екомости присутні у кожній країні західної Європи. Наприклад, у Нідерландах існує понад 600 тунелів, поблизу головних і другорядних доріг та магістралей. Семе Нідерланди можуть похвалитись найдовшим екодуком у світі, довжина якого становить 800 м, а ширина 50 м. Його будівництво тривало 4 роки(завершилось у 2006 р.) а ціна проєкту склала 14,7 млн євро.

Найбільший екодук Natuurbrug Zanderij Crailoo
Найбільший екодук Natuurbrug Zanderij Crailoo

У будівництві екопереходів не відстали й США та Канада. там спроектували декілька тисяч екодуків. Найвідомішими є екодуки в Національному парку «Банф» в Альберті (Канада), де природний ландшафт розділяє на дві частини велика Трансканадська автомагістраль. Для зменшення ефекту від втручання людини в природу, там побудували 24 мости та тунелі. Через них регулярно переходять ведмеді, американські лосі, олені, вовки.

Екодук над шосе, Нідерланди.

Екодуки і Україна

Наразі в Україні немає ні одного справжнього екодука, який би забезпечив безпечний перехід для тварин. Нагадаємо, що у 2017 році організація WWF в Україні повідомляла про реалізацію проекту Transgreen, який націлений на будівництво спеціальних мостів для переходу диких тварин розглядалось на чотирьох пілотних об’єктах, а саме: автошляхах Міклош (Угорщина) – Кошіце (Словаччина) – Ужгород (Україна), Тіргу Муреш – Яси (Румунія), автошляху Бескиди (Чехія – Словаччина). За попередньою інформацією проєкт перебуває на стадії планування.

Для побудови екодуків в Україні, які дійсно необхідні дослідження міграційних шляхів тварин, безпекової ситуації в нашій країні, а також потрібно оцінити вплив на довкілля автомагістральних проектів враховуючи екокоридори. Дослідивши ці критерії можна на законодавчому рівні закріплювати обов’язкове будівництво екодуків на тих місцях, де це потрібно.

Міст для червоних крабів під час їхньої міграції, острів Різдва, Австралія.
Тунель для черепах, Японія.
Екодук, Бельгія.
Тунелі для саламандр, США.
Зелений міст для живої природи над автобаном, Німеччина.
Екодук, Сінгапур.
Мотузковий міст над Х’юмен-хайвей, Австралія.
Ведмідь грізлі, що виходить з тунелю під Транс-Канадським хайвеєм в Національному парку Банф, Канада.
Підземний перехід для слонів, Кенія.
Тунель для тварин під хайвеєм, Фінляндія.
Екодук для оленів, Канаді

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up