“Мешканці” Чорного моря задихаються

чорне море

Чорне море — одне чи не найбільш загадкове та особливе серед морських екосистем світу. Площа всього моря становить 422 000 км² та найглибша точка сягає 2 210 м. У Чорному морі мешкають всього 2,5 тис. видів тварин. Порівнюючи з іншими морями це мало, лише в Середземному є близько 9 тисяч видів. Його особливості в тому, що воно є майже закритим, всі сміття з континенту відноситься до нього річками, ще однією значною рисою є шар сірководню, який займає майже 87% об’єму моря. Для існування морських тварин залишається всього 13%.

Вже впродовж останніх трьох років науковці з України, Грузії та ЄС у рамках міжнародного проєкт Emblas проводили триетапні досліджень екологічного стану акваторії Чорного моря (Emblas-Plus). Влітку 2019 прес-службі Міністерства екології та природних ресурсів України, про це підтвердив заступник міністра екології з питань євроінтеграції Микола Кузьо. За його словами, Україна розробила й ухвалила нове законодавство щодо екологічного моніторингу стану моря — все відповідно до Угоди про асоціацію.

повідомили у прес-службі Міністерства екології та природних ресурсів України інформвиданню УНІАН.

«Чорноморські дослідження за підтримки ЄС, спільно з ПРООН було розпочато три року тому саме для того, щоб на основі критеріїв Директиви ЄС про морську стратегію з’ясувати реальний екологічний стан акваторії… Йдеться про всі країни, які мають вихід до Чорного моря. Для нас ці дослідження унікальні, бо вперше в історії України було проведено системні експедиції, досліджено десятки тисяч проб, узгоджено точки забору, створено унікальну базу даних на 208 тис. записів, і багато іншого. Цими днями наша команда науковців з України, ЄС, Грузії вирушила у третю експедицію»

Згідно з інформацією міністерства, дослідження акваторії Чорного моря виявили ртуть, діоксин, різні пестициди, у тому числі заборонені, антибіотики й інші речовини з фармацевтичної галузі, а також хімікати, що використовуються у морському транспорті, велику кількість хімікатів з промислових стічних вод тощо.

На основі зібраних даних науковці класифікували стан відповідно до Директиви на 5 категорій для прибережних вод — від поганого до доброго екологічного стану, а для решти виділили 2 категорії.

Зрозуміло, що ці дослідження проводять для збереження добробуту Чорного моря, адже вищезгадані особливості є також небезпечними для морських жителів.

Кисневий голод — що це?

У порівнянні з іншими водоймами, Чорне море має лише поверхневий шар насичений киснем, тобто придатним для життя, під ним на глибинах знаходиться безкисневий шар, наповнений розчиненим сірководнем.

Зона сірководню розташовується на глибині нижче 90-160 метрів. Раніше ми вивчали, що безкисневий шар починається приблизно з 200 метрової глибини. Нові дані свідчать, що за останні 20 років сірководневий шар піднявся на 20-25 метрів.


Слід розуміти, що товщина верхнього кисневого шару неоднорідна по всій території моря. Є кілька течій, які протікають вздовж континентального схилу, західний та східний циклонічні кругообіги у відкритому морі. У центрі цих кругообігів дослідники виявили підвищення нижньої межі кисневого шару вже до 54 м. Це підтверджують знайдені в цих глибинах у великій кількості анаеробні бактерії.
Таке різке підняття сірководневого шару означає, що головним жителям кисневого шару — рибі та дельфінам, майже не залишилося місця для існування. Вчені вважають, що це доволі негативне явище, яке безпосередньо пов’язують зі зміною клімату та глобальним потеплінням.

Несподівані знахідки: життя у “мертвій зоні”

Дослідники проєкт взяли проби води з глибини Чорного моря у понад 2 км. Результати аналізу підтвердили те, що у сірководневому шарі є життя, до того ж дуже різноманітне. Для отримання результати використали спеціальний метод метагеномний аналіз (тобто спеціалісти прочитали ДНК всіх мікробів, які потрапили у зразки). Виявилося, що у безкисневих глибинах масштабно представлені десятки родів і видів архей та бактерій, які в інших місцях Світового океану зустрічаються лише поодиноко і в дуже специфічних місцях — гейзерах на дні океанських хребтів, норвезьких закритих фіордів. Це є свідченням того, що “мертва зона” є своєрідним середовищем багата на різноманітні організми, які можуть жити без кисню. Цей шар також забезпечує розклад будь-якої органіки, що потрапляє з поверхні на дно не дозволяючи морю перетворюватись на “цвинтар органіки”.

Антропогенне сміття, яке стало морським

На сьогодні, морське сміття є вже неприємною тенденцією. Так у випадку Чорного моря, дослідники виявили у центральній частині моря великі концентрації сміття антропогенного походження. У ПРООН пояснюють, що висока концентрація відходів у центрі моря, так звані сміттєві острови, пов’язана із системою течій у Чорному морі, які переміщують сміття у відкрите море. Однак у цьому, кажуть науковці є й позитивний бік, адже така специфіка дозволить легше вжити заходів, аби очистити морську екосистему. Морське сміття є перш за все загрозою для всіх мешканців моря. Найбільше шкодить саме мікросміття, який здебільшого складається із мікропластмас, які разом з водою та їжею потрапляють до живих організмів і вбивають їх.

Основною метою цього моніторингу, за словами експертів проєкту, це визначення основних проблем у Чорному морі та надати рекомендації щодо їх рішення. Надалі планується розроблення програми заходів для розв’язання проблем.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up