Страхування бджіл — як захищають пасіки в Україні

З березня 2019 року в Україні почала діяти система страхування бджолосімей. Страхування в Україні проводить лише одна “Страхова компанія “Брокбізнес”. Вона надає страховий захист бджолосімей у вуликах від таких ризиків, як: захворювання, крадіжка з проникненням, пожежа, вплив стихійних явищ, раптове отруєння.

За інформацією віцепрезидент Спілки пасічників України Сергія Гриньова, впродовж 2019 року траплялись лише поодинокі випадки отруєння бджіл пестицидам, які використовують аграрії.

– розповідає Сергій Гриньов.

“Члени нашої спілки фіксували лише одиничні випадки потрав (пестицидами – ред.), їх можна на пальцях перерахувати. Чому? Тому, що ми спрацьовуємось, ми домовляємось з аграріями. В державі, на жаль, обліку ніхто не веде. За 4 роки роботи в Держпродспоживслужбі складено всього-на-всього 40 адмінпротоколів з порушенням правил застосування пестицидів. Тобто тисячі випадків отрут і лише 40 протоколів…”

Бджолярі можуть скористатися послугами страхування та, відповідно, виплатами в разі настання страхового випадку, тільки за умови офіційної реєстрації пасіки, а також постійної комунікації з місцевими аграріями. Однак переважна більшість тих, хто має у своєму господарстві бджоли офіційно не зареєстровані, і якщо бджолосім’ї гинуть від розбризканих хімікатів ніхто не несе відповідальності.

– додає віцепрезидент Спілки пасічників України.

“Держава не сприяє, не захищає, не зменшує тиск. Ми запропонували розв’язувати наявні проблеми шляхом прийняття законопроєкту, який підготовлений Спілкою, депутатами, зареєстрований 5 грудня 2019 року за №2537 і перебуває в Аграрному комітеті на розгляді. Ми вважаємо, що саме цим законопроєктом основні проблеми можна усунути. Сюди входить: кримінальна відповідальність за потрави, відшкодування шкоди з держбюджету, а не так, що сам пасічник через суд йде і доказує, що це саме його бджіл потравили. Як ми бачимо зі судової практики, там одиниці виграють судові засідання”

В нашій країні ніхто не веде статистичних даних щодо кількості пасічників та бджолосімей. Так, наприклад, 400 тисяч пасічників і 3 млн бджолосімей — це дані, які зберігаються ще з 90-х років. Змінити ситуацію зможе прийняття законопроєкту.

Представники асоціації пропонують запровадити дотації, такі, як примірно, діють у Польщі на підтримку пасічників.

– резюмує віцепрезидент Спілки пасічників України Сергій Гриньов.

“У нас чомусь таке відношення до бджіл як до сільгосптварини, можливо, воно склалося через необізнаність чи байдужість. У нас ніхто не розглядає бджолу, як зберігача екосистеми в якій вона живе, ні не думає, що плодоносні рослини, кущі, дерева запилюються бджолами. Якщо вони всі загинуть, то не буде кому запилювати. Відповідно врожайність зменшиться в рази. У всіх цивілізованих країнах до цього розуміння дійшли і там за кожну бджолину сім’ю платять дотацію для того, щоб пасічник утримував цю пасіку і щоб по всій окрузі, завдяки запиленню, зберігалися природні закономірності”

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up