Топ-6 небезпечних хвороб, якими можна заразитися від котів та собак

кошка

Згідно з даними ВООЗ, 99% захворювань спричинені вірусом сказу у собак. Водночас, домашні кішки найчастіше несуть загрозу токсоплазмозу, який є вкрай небезпечним для вагітних. Зооварта підібрала список хвороб, які передаються від тварин до людей та як, маючи хатню тварину, можна вберегтися від них.

Вже з давніх-давен домашні тварини є частиною життя людей. Найчастіше домашніми улюбленцями стають коти, собаки, папуги, черепахи, гризуни та навіть змії. Вони підіймають настрій свого господаря, відганяють смуток і тривогу, створюють позитивний клімат вдома. Такий позитивний вплив тварин на людину навіть іменували як пет-терапію – лікувальну терапію тваринами.

Однак, якщо не приділяти достатньої уваги догляду за своїм улюбленцем та зневажати правила гігієни, а також необачно ставитись до свого здоров’я, то можна підчепити наступні хвороби. 

Лептоспіроз

Це інфекційне захворювання, яке спричиняє бактерія Leptospira. Найчастіше бактерія  може потрапляти у воду із сечею лише інфікованих гризунів, рідше інших тварин. У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи чи рани на шкірі чи слизових оболонках (очі, ніс, рот). 

Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени та взимку. До того ж, часом захворювання може протікати безсимптомно. Воно може призвести до ураження нирок, печінки та менінгіту.

Токсоплазмоз

Це інфекція, яку викликає Toxoplasma gondii. Вона поширена серед пташок та ссавців. Водночас слід знати, що саме домашні кішки стають найкращим середовищем для існування цієї бактерії

Заразитися нею можна через екскременти домашнього улюбленця. Наприклад, під час прибирання котячого туалету. Також токсоплазмозом можна захворіти при обробці сирого м’яса, або вживаючи м’ясо, яке недостатньо приготоване. 

Хвороба може протікати без симптомів, проте ознаками гострої форми можуть бути нудота, судоми, запалення лімфовузлів і висока температура

Захворювання є особливо небезпечним для вагітних, воно може спричинити серйозні патології в плода: у немовляти може з’явитися вроджений токсоплазмоз, жовтяниця чи розумова відсталість. Хвороба навіть можу спровокувати викидень.

Сказ

Це вірусна, смертельна інфекція. Людину можна врятувати лише введенням спеціальної сироватки, щоб запобігти поширенню хвороби, заражених тварин утилізують, а інших – вакцинують. 

Збудником є вірус Neuroryctes rabici. Найчастіше він є у диких тварин або підібраних з вулиці, може передаватись через кров, слизову та слину через укус. Слід пам’ятати, що після укусу не можна гаяти часу чекаючи на симптомів, потрібно відразу звернутися за медичною допомогою. Виявити хворобу одразу не вдасться – інкубаційний період становить від 10 днів. 

Найкращий спосіб вберегтися – це вакцинація. Всі, хто якось контактував чи кого вкусила твариною з підозрою на сказ, повинні негайно звернутися до лікарні та отримати безоплатну медичну допомогу.

Також ви можете зробити профілактичне щеплення. Із 2018 року Україна почала закуповувати спец препарати на державному рівні.

Сальмонельоз

Це гостре кишкове інфекційне захворювання, яке викликають бактерії роду Salmonella. Визначити його можна за такими симптомами: пропасниця, діарея, порушення роботи шлунково-кишкового тракту. Її можна підхопити під час контакту з тваринами або прибирання за ними.  Сальмонела має стійкий імунітет на антибіотики, тому лікування займає багато часу і зусиль.

Токсокароз

Це паразитарне захворювання, яке зумовлюють нематоди, які паразитують у кишківнику собак (Toxocara canis) або кішок (Toxocara mystaх).  Найчастіше хвороба може передаватися дітям, які безпосередньо контактують з домашніми тваринами. 

Симптомами: характерні висипання на тілі, опухле обличчя, лихоманка, помітне збільшення лімфатичних вузлів. Також захворювання може викликти біль у животі, блювання, метеоризм, проноси. Часто виражені симптоми ураження центральної нервової системи. Якщо личинки потрапили в очі, то симптомами можуть бути почервоніння, зниження зору та білі вкраплення на зіницях.

Феліноз (у побуті — хвороба котячої подряпини)

Це гостре інфекційне захворювання. Його збудником є мікроорганізм групи ОЛТ Bartonella henselae.  Переносником інфекції є кішки (особливо сіамські), адже збудник хвороби є представником нормальної мікрофлори порожнини рота у котів. 

Симптоми хвороби: на місці укусу виникає утворення, зовні схоже на укус комах, збільшення лімфовузлів та температура. 

Рекомендації власникам домашніх тварин

Якщо вас вкусила або пошкрябала домашня тваринка без ознак хвороби, запам’ятайте: 

Якщо ж ви помітили, що тварина виглядала не так, як завжди, у неї спостерігаються ознаки хвороби, то після оброблення рани варто звернутися до лікаря. 

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up