У найближче десятиліття з лиця Землі може зникнути близько мільйона видів рослин і тварин: як цьому запобігти розповів експерт Зооварти

Стеллерова корова

Близько 1-го мільйона видів тварин і рослин зараз перебувають під загрозою вимирання. Їхнє остаточне зникнення можливе вже протягом найближчих 10 – ти років. І це із 8-ми мільйонів видів, які наразі є на нашій планеті. Такі жахливі дані були озвучила Міжурядова науково-політична платформа щодо біорізноманіття та екосистемних послуг (IPBES).

Останні півстоліття цей вплив став безпрецендентним. Якщо людство не прийме негайні запобіжні заходи аби запобігти вимирання видів, то на відновлення екосистеми можуть знадобитися мільйони років.

 Сьогодні цю проблему, дедалі частіше озвучують у ЗМІ, та, на жаль, конкретних кроків зроблено дуже мало.  Чомусь велика кількість людей просто не хоче помічати цієї ситуації. І важливо зауважити, що згубний вплив людини на середовище це аж ніяк не питання останніх днів. Тільки за останні 500 років внаслідок діяльності людини, вже вимерло 844 види рослин та тварин, такі дані були представлені Міжнародним союзом охорони природи в 2008 році.

Щоб зрозуміти, яким саме чином людина змогла спричинити вимирання майже 1000 видів за декілька століть, потрібно спершу їх розглянути. 

Ось, наприклад, Стеллерова корова, або ж морська корова. Цей вид був відкритий в 1774 році біля берегів Камчатки. Розмір тварин вражає, довжина тіла могла сягати понад 20-ти метрів, поведінка тварини була доволі пасивною та апатичною, а ось відсутність страху перед людиною, і смачне м’ясо цієї тварини призвело до того що вже за 27 років після відкриття вид повністю зник.

Стеллерова корова

Зебри-кваггі, котрі мешкали в Південній Африці, були навіть приручені людиною, використовували їх для охорони худоби. Ці тварини набагато раніше за інших могли помітити наближення хижаків, та попереджали пастухів гучним криком “куаха”. Однак місцеві етнічні групи активно полювали на них, внаслідок чого вид повністю вимер. Остання Кагга померла в 1883 році в зоопарку Амстердаму.

Зебри-кваггі

А от наприклад китайський річковий дельфін котрий відноситься до ряду ссавців був представником річкових дельфінів. Цей унікальний вид, мешкав у річці Янцзи. І вже починаючи з 1970 року вид почав різко скорочуватись, а все через те, що Китай активно почав використовувати річку для рибальства, судноплавства та гідроелектрогенерації. У 2017 році комісія, яка вивчала вимерлих тварин Китаю оголосила про зникнення цього виду.

Китайський річковий дельфін

Це тільки мала частина представників тваринного світу, котрі вже ніколи не будуть присутні  на нашій планеті, і як би неприємно не було, варто визнати, ця провина колективно лежить на всіх нас – людях.          

Раніше, згадана IPBES  в резюме свого останнього докладу зазначала, 5 ключових факторів, котрі суттєво  впливають на зменшення біорізноманіття планети.

Ось ці фактори:

Там також зазначено, що на сьогодні, понад третину материкової суші використовують для потреб сільськогосподарської діяльності, а 75%  – так чи інакше зазнало змін внаслідок діяльності людини: знищено 85% боліт що існували з 1700 року, а промислове рибальство ведеться на 55% світового океану.

Є очевидним, що головний фактор змін – антропогенний. Та найнебезпечнішою є тенденція зростання людського негативного впливу на екосистему планети. Глобальний показник вимирання, як зазначено в вище згаданій праці, “перевищує середні показники за останні 10 мільйонів років у десятки, якщо не у сотні разів”.  

Що ж можливо зробити в цій ситуації?

Дослідники зазначають, що хоча шкоди планеті завдано дуже багато, ще не пізно щось виправити. На думку, однієї із авторок дослідження, Сандри Діас, уряди країн, повинні вдатися до рішучих дій якнайшвидше. Функціонування фермерських господарств повинно бути налагоджено таким чином, щоб забезпечення громадськості харчовими продуктами, не загрожувало біорізноманіттю, що мешкає у відповідних регіонах. Наступним важливим чинником на думку дослідників, є зменшення побутових відходів, також важливим кроком буде зменшення квоти на виловлення риби, і на сам кінець, зменшення кількість стічних вод, які потрапляють до Світового океану. 

Виникає питання, а які конкретно загрози несе вимирання видів, крім самого факту їх зникнення, і якщо зануритися глибше, то стає дійсно страшно. Біорізноманіття, насправді відіграє дуже важливі функції в екосистемі, це і очищення води, повітря, і збереження ґрунту, попередження паводків, запилення рослин. Якщо ситуацію не зупинити, то зміни в екосистемі можуть спричинити ефект доміно, і тоді буде вже пізно щось змінювати.

Крім урядів країн, великих корпорацій, впливових міжнародних організацій, зміни повинні впроваджуватися і на локальних рівнях. Найперше, важливо, аби кожен з нас розпочав зі себе: не смітити на природі, відмовитись від полювання та від купівлі хутра тварин, а головне розумно використовувати земні ресурси та свідомо здійснювати покупки. Слід пам’ятати: якщо буде падати попит, то відповідно впаде і пропозиція.

Важливо на сам кінець зрозуміти, що кожен з нас може робити свій, нехай малий, але все ж таки вклад в здоров’я Планети, адже це можна порівняти із здоров’ям свого тіла, якщо за ним не слідкувати, то воно захворіє.

Автор: Василь Гуменюк

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up