Вбивча косметика: як врятувати мільйони тварин від смертельних тестів

Неможливо уявити сучасну людину, яка б не користувалась побутовою хімією чи косметичними засобами. Вони давно вже є індикаторами цивілізації, вони сприяють комфортному життю кожного з нас.
Однак чи можна вважати гуманними ті методи, які використовують для створення безпечних для людини засобів? Скільки всього тварин постраждали через лабораторні досліди та хто має нести відповідальність за ці вбивства?

Тварин використовують для дослідів у різних сферах людської діяльності: у медичній, військовій чи косметологічній. 10% зі всього припадає саме на косметологічні досліди та досліди з хімічною продукцією. Все це заради того, аби визначити чи є продукція безпечною для людини.

Однак за словами захисників прав тварин, ці тестування є невиправданими, адже людський організм біологічно відрізняється від тваринного. Ті результати дослідів, які проводяться на кроликах, хом’яках, морських свинках щурах та мишах (тестування косметичних засобів) мавпи, собаки, коти (тести для побутової хімії) – не збігаються. Деякі речовини можуть бути безпечними для людини і в той час смертельними для тварин — і навпаки. Так речовини стрихнін, атропін та скополамін є абсолютно не шкідливими для мавп, пацюків, але навіть маленька їхня доза спричинить смерть людини.

Де беруть тварин для дослідів?

Досліди проводять на різних тваринах і на кроликах, щурах, морських свинках, приматах, собаках та кішках. Часто цих тварин знаходять на вулицях, забирають з притулків та розводять у стерильних умовах лабораторії.

Які є тести та як вони відбувається?

Тест на вроджені дефекти. Для експерименту беруть 660 кролів: з них 100 самок, решта їх дитинчата. Вагітну кролицю примусово годують хімікатами впродовж всієї вагітності, потім за день до пологів її вбивають. А потомство витягують і оцінюють наявність ознак порушення розвитку.

Тести на гостру пероральну токсичність. Для тесту використовують щурів їм у горло шприцом вводять експериментальну речовину. Далі науковці спостерігають скільки тварин загине (найчастіше — половина). Від цього і назва — LD50 (Lethal Dose 50%) — доза певного подразника, від якої загине половина піддослідних тварин за визначений термін.

Інгаляційні досліди. До щільно закритих кліток, де повітря повністю просякнуте випарами та газами, наприклад, парфум, запускають тварин, він чого вони можуть загинути через задуху.


Найпоширенішим є тест Драйза та тест реакції на шкірі.


Тест Драйза: для експерименту використовують кролів або котів, їх знерухомлюють, а в очі капають досліджувану рідину. Потім вчені спостерігають за реакцією — відмиранням рогівки ока.


Тест подразнення шкіри: піддослідним тваринам голять, знімають верхній шар епідермісу наносять речовину і досліджують реакцію. Такий експеримент проводять на кролях, морських свинках, собака та котах.

Після усіх експерименті, навіть якщо тварина вижила її вбивають.

Напротивагу є альтернативні методи досліджень. Адже ганебно вбивати невинних тварин в епоху високоякісних технологій, нанотехнологій та експериментальних досліджень.

Водночас попри альтернативні дієві методи тестування у світі борються за життя невинних тварин. Заборона проводити тести на тваринах діє у США, Канаді та Австралії. У європейських країнах замість вбивчих тестів використовують альтернативні методи – тестування “in vitro”, іншими словами у пробірці, клітинне тестування та комп’ютерне моделювання.

Попри чинні заборони, є певні організації, які заохочують людей купувати продукцію, яка не тестується на тваринах — створюються “чорні” та “білі” списки виробників та компаній. Ці списки періодично оновлюють. Так на сайтах можна ввести назву виробника та дізнатись про його гуманність:


Білий список
Чорний список

Щодо тестування на тваринах в Україні, то за інформацією, видання “Українська правда”:

– йдеться у повідомленні

“У Львівському національному медичному університеті розповіли, що вже відмовились від дослідів над тваринами та більше не вивчають реакції організму на косметичні вироби. А в Харківському медичному університеті на кафедрі косметології сказали, що раніше досліджували реакцію тварин на хімічні речовини, проте ще не визначились, чи будуть надалі тестувати косметику на тваринах”.


В нас такої постанови чи закону, який би забороняв проводити жахливі експерименти на тваринах немає. Однак є українських брендів, які самостійно відмовились від тестів на тваринах є “Ельфа”, “Яка”, “Dushka”, “Vigor” та “Uspix”.

Втім нещодавно Міністерство охорони здоров’я розробило проєкт, який має заборонити досліди на тваринах та усунути юридичні розбіжності, адміністративні та технічні бар’єри у торгівлі між Україною та країнами Європейського Союзу.

– наголошують у МОЗ.

“Щоб український косметичний бізнес міг розвиватись без перешкод, а на ринку зберігалась чесна конкуренція, МОЗ України планує передбачити перехідний період для впровадження нових вимог до тестування косметичної продукції. Це рішення зумовлено тим, що в Україні на сьогодні відсутні затверджені методології альтернативних випробувань безпеки косметики. Європейський Союз також мав перехідний період для впровадження нових вимог до безпеки косметичної продукції – регламент був затверджений у 2009 році, а набув чинності в липні 2013 року”


Маємо надію, що закон таки приймуть і він змінить ситуацію з гуманністю на краще. Варто також розуміти, що доля мільйонів тварин у наших руках, адже наш вибір бренд з “білого” чи “чорного” списку має вагу.

Читайте також

Біля берегів Тасманії загинули понад 400 китів

Починаючи з понеділка біля берегів австралійської Тасманії загинули понад 380…

Читати повністю >

В Україні хочуть запровадити платну реєстрацію домашніх тварин

Верховна Рада України хоче зобов’язати всіх власників тварин присвоювати їм…

Читати повністю >

У США хлопчик зібрав понад 300 тисяч доларів на бронежилети для поліцейських собак

Брейді Снаковський разом із мамою заснували фонд Brady’s K9 Fund…

Читати повністю >
btn-up