Результати роботи зоозахисної організації ZooVarta

Артур Гуменюк

лідер організації

За темами, які були обрані вами на голосуваннях, ми проводимо розслідування, створюємо петиції, висвітлюємо в ЗМІ і просуваємо в державних органах.

Перевірка місць утримання тварин в штучному середовищі в м. Яремче

Зміст події: Перевірка умов утримання та розведення тварин, які перебувають в неволі або напіввільних умовах в м. Яремча
Дата: 19.01.2020

Локація: Вольєрне господарство міста Яремче вул. Михайла Грушевського
Респондент: Довжук Дмитро – обліковець

 

Всеукраїнський тур, по місцях утримання тварин в штучних умовах продовжується, і 19.01.2020 «Зоо-Варта» відвідала вольєрне господарство міста Яремче, що знаходиться на території Карпатського національного природного парку.

Завітавши на територію господарства нам вдалося поспілкуватися з обліковцем Довжуком Дмитром. Він нам детально розповів про заклад. Як виявилося, на базі вольєрного господарства, є реабілітаційний центр для тварин. Сюди люди часто приносять тварин поранених із дикої природи, є клітки куди можна помістити цю тварину, відповідно у штаті господарства є ветеринар.

Вольєрне господарство поділене на сектори, в першому секторі знаходяться птахи. В основному там присутні фазани і свійська птиця. Розміри вольєрів складають в межах 10 – 20 м², при необхідному мінімумі 1.5 м². Декотрі вольєри розділені на більш дрібні клітки розмірами близько 3 м².

Другий сектор призначений для оленів, його розміри складають 3 гектари, на цій площі мешкає 7 оленів: 1 самець, 4 самки, і 2 молодих оленят. Необхідний мінімум по площі, для одного оленя згідно з нормами законодавства складає 50 м². Враховуючи наявну ситуацію, тваринам тут більш ніж просторо.

Та третій сектор, призначений для диких кабанів, його площа також великих розмірів, і складає 2 гектари, на цій території проживають 24 особини. Мінімально потрібна площа для такої кількості близько 600 м². Тобто тут із площею також все гаразд.

Зі слів Дмитра, господарство розглядає варіант збільшення кількості тварин найближчим часом, в першу чергу це можуть бути птахи.

Після огляду території ми залишилися під дуже приємними враженнями, особливо порівнюючи зі звіринцем у Львові, або ж контактним зоопарком у Харкові.

Перевірка місць утримання тварин в штучному середовищі в Одесі

Зміст події: Перевірка умов утримання та розведення тварин, які перебувають неволі чи у напіввільних умовах у Одесі

Дата: 30.11.2019 – 01.12.2019

Локації:

 1.                 Одеський зоопарк, вулиця Новощіпний Ряд 25.
 2.                 Будинок єнота, вулиця Канатна 68.
 3.                 Одеський державний цирк, вул. Коблевська 25.

Результат

 1. Одеський зоопарк

Директор – Біляков Ігор Володимирович. Додаткова інформація: відповідно до постанови Приморського районного суду м. Одеси від 18.04.2016 у справі №522/3611/16-п, притягнутий до адміністративної відповідальності за ст. 91 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 408 гривень; крім того, є обвинуваченим у справі № 522/16996/19, у скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст. 27, ч. 3 ст. 369-2 ККУ, відповідальність, за якою передбачає позбавлення волі від 3 до 8 років з конфіскацією майна.

Одеський зоопарк, вік якого становить майже 100 років. Зайшовши на територію, відразу помітно неохайність закладу, вольєри старі, та в неналежному стані, на території багато сміття, вода часто застояна та брудна.

Тепер стосовно розмірів вольєрів: у більшості тварин вольєри відповідали вимогам законодавства, однак, лисиці – 7 особин тісняться на площі близько 15 кв. м із потрібних 30 –ти. Сільський двір також показав надмірне скупчення птиці, це більше було схоже на птахоферму ніж на зоопарк. Зі слів же самого директора зоопарку, Ігоря Білякова з котрим нам вдалося поспілкуватися – зоопарк перебуває в активній фазі реконструкції, оскільки останніми роками почало більше надходити коштів. І тварини найближчим часом отримують оновлені вольєри та клітки. Проте на запитання чому тільки тепер заклад почали приводити в порядок, очільник зоопарку чітко відповісти не зміг.  

 1. Будинок єнотадом енота

Наступним місцем нашого візиту став – будинок єнота, на котрий ми натрапили зовсім випадково. Заклад знаходиться у підвальному приміщенні житлового будинку. Нам відчинила двері власниця, привітно запросивши в приміщення. В середні виявилося доволі атмосферно, ми відразу звернули увагу на клітки з єнотами, розміри котрих були не більше 1 кв. м на тварину, при нормах мінімум 6 кв. м. За словами власниці будинку з єнотами, вони там перебувають на період прийому їжі, хоча ми не знаємо скільки вони там перебувають насправді.

В іншій кімнаті, де перебували ці тварини, кліток, як таких, не було, 7 тварин просто перебувають на території 2 – х кімнат облаштованих різним декором. Наскільки доцільним є функціонування таких закладів доволі суперечне питання. З одного боку помітно, що власниця дійсно дуже любить цих тварин та доглядає за ними, та з іншого – утримання деяких єнотів не відповідає навіть мінімальним вимогам, що свідчить про жорстоке поводженням з тваринами.

 1. Одеський державний циркцирк

Директор: Гайдамака Євген Володимирович

Попри наявність рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/4608/19 про зупинення надання послуг з утримання, використання, розміщення диких тварин до повного усунення виявлених порушень, вказаних в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції в Одеській області № 15/12 від 26.07.2019 року, у цирку продовжують використовувати тварин.

Хочемо зауважити, що під час циркового виступу працівники цирку задіювали таких диких тварини як ведмідь, тигр, вухатий тюлень, змія. Зауважимо, що такі тварини як ведмідь, який виконував акробатичні трюки лише в наморднику, та мав нашийник на шиї, а також тигр, який мав теж нашийник та намордник контролювала лише 1 особа – дресирувальник. При цьому під час виходу на сцену з цими тваринами, глядачів та манеж не розділяли жодні загороджувальні засоби: сітки чи інших огорожі, які б могли завадити диким звірям кидатись на людей. Отже, таке використання диких звірів слід розглядати як джерело підвищеної небезпеки, відповідно до ст. 1187 ЦКУ.

Окрім того, коли ми захотіли перевірити, в яких умовах утримуються тварини, з нами не захотіли спілкуватись, спочатку перекидаючи від одного працівника до іншого, а в кінцевому результаті, працівники почали закликати нас покинути приміщення цирку, для чого у холі вимкнули світло під приводом “що ми закрились”. І це в момент, коли ще не всі відвідувачі встигли вийти з зали цирку. Тож перевірити умови утримання тварин не було можливим. Працівники цирку, таким чином не лише відмовились показувати представникам зоозахисної громадської організації умови утримання тварин, а й порушили право на свободу пересування громадян, які разом із маленькими дітьми робили зауваження адміністрації, щоб ті увімкнули світло, адже не можуть вийти із затемленого приміщення, на що ті не реагували.

Перевірка місць утримання тварин в штучному середовищі у Харкові

Харків

Зміст події:

Перевірка умов утримання та розведення тварин, які перебувають неволі чи у напіввільних умовах у Харкові

Дата: 23.11. 2019

Локації:

 1.     Фельдман Екопарк Харківська обл., Дергачівський р-н., селище Лісне, Київське шосе 12.
 2.     Контактний зоопарк «Трогательный зоопарк», м. Харків, проспект Гагаріна 181.
 3.     Харківський державний цирк, майдан Ірини Бугримової 1

Результат

 1.      Фельдман ЕкопаркЭкопарк Фельдмана

Фельдман Екопарк, є доволі просторим місцем для утримання тварин, з того що ми побачили зовні, не було виявлено порушень щодо розмірів кліток та вольєрів, також умови утримання тварин різних видів відповідали нормам. Проте, у нас залишилось багато запитань без відповіді, оскільки поспілкуватися з керівництвом чи адміністрацією закладу на пряму нам не вдалося. Відбулась тільки телефонна розмова із прес-секретарем екопарку Олексієм Костюченком. З цієї розмови, ми так і не дізналися: чи є документи та паспорти на всіх тварин, як проходить ветеринарний догляд, яка точна кількість працівників закладу, відповіді були більш схожі на піар, та саморекламу.

 1.     Контактний зоопарк «Трогательный зоопарк»Трогатльний

У ході проведення ревізії зоопарку «Трогательный» виникло набагато більше зауважень. По-перше, зі слів адміністратора закладу лікування і обстеження тварин проводить ветеринар із клініки, котра знаходиться поруч, тобто свого ветеринара в них в штаті немає, і це на кілька десятків тварин. По-друге, карантині тварина перебувають 1– 3 дні із мінімально потрібних 7 – ми. По-третє, розміри кліток також не завжди відповідають нормам. У шиншили із потрібних 2 – х м. кв. не більше 0.7 м. Голуб в клітці 0.3 із потрібних 0.5, морські свинки взагалі скупчені в загорожі розміром 1м кв. із потрібних 3.3 м. Тварини “знаходяться на конвеєрі постійного контакту з людьми” протягом дня, маючи перерви тільки по 15 хв щогодини. Крім того тут утримується левеня, при цьому мінімальна площа утрмання левів має бути не менше 30 м. кв і висота не менше 3-х метрів (мінімальні вимоги до розміру вольєру), тут же і близько не було забезпечено вимоги законодавства. Якщо почитати відгуки в інтернеті, то помітно, що відвідувачі скаржаться, що в закладі на кожному кроці за все потрібно платити. Вхід 100 – грн з особи, вхід до макаки, до левеняти або єнота окремо потрібно доплачувати, кожне окреме фото з твариною + 50 грн. Із цього випливає простий висновок що «Трогательный зоопарк» це просто бізнес, для власника і досить жорстокий для тварин.

 1.     Харківський державний цирк

Заключним місце ревізії поїздки став Харківський державний цирк. Спочатку ми купили квитки безпосередньо на саме шоу. І в першу чергу нас цікавило, чи будуть тварини задіяні у виставі. І ось після антракту – на менеж вивели левів, із тваринами дресирувальник поводився доволі жорстко, він постійно їх підхлистував батогом, було відразу помітно, що тварина відчуває сильний дискомфорт, інколи більше “працювала” їжа, і ось цей всім відомий спосіб “батіг і пряник”, котрий примушує тварин робити дії котрі б тішили публіку, така собі розвага. Після закінчення шоу нам вдалося поспілкуватися із адміністрацією цирку, нас навіть пустили за куліси, і показала, в яких умовах утримуються коні, котрих ми до речі не бачили на виставі, там якраз не було помітно порушень. Нам показали красиву картинку, що в принципі і варто було очікувати. А ось вольєри з левами показувати нам відмовились, аргументуючи це тим, що, мовляв: “це як до себе додому, ви і так покажете це так як вам буде зручно”. Відразу напрошується висновок, що там далеко не все гладко.

btn-up